70 lat biblioteki

20 września 2016 r. minęło 70 lat od powstania pierwszej biblioteki publicznej w Nakle nad Notecią.  Z tej okazji  21 października 2016 r. w sali konferencyjnej  restauracji ArtCafe  w Nakle odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli zaproszeni goście, m.in.

 • władze samorządowe gminy: Burmistrz Sławomir Napierała, skarbnik Pan Tomasz Angielczyk  oraz sekretarz Pan Krzysztof  Kopiszka,
 • władze samorządowe powiatu nakielskiego: Starosta Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman,
 • dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy Pani Ewa  Stelmachowska  oraz   wicedyrektor Pani  Danuta Kaczmarek,
 • prezes Polskiego Związku Bibliotek Pan Jana Krajewski,
 • radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Panem Janem Światłowskim,
 • radni Rady Powiatu Nakielskiego z Przewodniczącym Panem Radosławem Mrugowskim,
 • dyrektorzy szkół i placówek oświatowych,
 • dyrektorzy z zaprzyjaźnionych instytucji kultury miast i gmin: Nakło, Szubin, Kcynia, Mrocza, Barcin oraz gminy Sadki,
 • przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, firm i  sponsorów,
 • przedstawiciele lokalnych mediów. 

Wśród uczestników nie zabrakło  obecnych, jak i emerytowanych pracowników biblioteki, a także zaangażowanych w działalność biblioteki i wiernych czytelników.

Obchody jubileuszu były doskonałą  okazją do wspomnień i zaprezentowania tego, co było najważniejsze w 70-letnim dorobku nakielskiej książnicy. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Justynę Widawską ukazała historię i współczesność biblioteki, przypomniała o najciekawszych wydarzeniach, których byliśmy inicjatorami, świadkami lub uczestnikami.

Podniosły moment wręczania podziękowań, listów gratulacyjnych, kwiatów to kolejny punkt programu uroczystości jubileuszowych. Pierwsze podziękowania Dyrektor Biblioteki  skierowała do tych, dla których istniejemy – naszych czytelników, wśród których są osoby najwierniejsze i systematyczne. Za miłość do książek i pasję czytania podziękowano:

 1. Janinie Świtalskiej z Paterka
 2. Jadwidze Szymkowiak
 3. Beacie Jędrzyńskiej ze Ślesina
 4. Alicji Janeczkowskiej
 5. Klementynie Belzerowskiej z Trzeciewnicy
 6. Małgorzacie Rohloff
 7. Feliksowi Należytemu
 8. Teresie Bachcie
 9. Markowi Buzalskiemu
 10. Elżbiecie Cemel
 11. Helenie Lepak
 12. Elżbiecie Solecie
 13. Urszuli Szwajkowskiej.

Serdeczne podziękowania za  zaangażowanie  w upowszechnianie kultury,  wieloletnią współpracę i aktywne wspieranie  przedsięwzięć realizowanych przez Bibliotekę  Dyrektor  Grażyna Ozga skierowała  do Pana Andrzeja Nyderka, Pani Anny Sergott oraz  Państwa Sławomiry i Henryka Narewskich.

Wieloletnia współpraca łączy też Bibliotekę z  Kołem Gospodyń Wiejskich w Trzeciewnicy, Towarzystwem  Miłośników Kultury Ludowej „Doman”  w Ślesinie i Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w Ślesinie, Nakielskim Ośrodkiem Kultury oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej,  więc jubileusz Biblioteki stał się okazją do przekazania podziękowań i życzeń.

Pracownicy Biblioteki zawsze mogli też liczyć na pomoc pracowników Zakładu Robót Publicznych w Nakle oraz jego kierownika Pana Mieczysława Kubiaka. Dlatego podczas uroczystości na jego  ręce  Dyrektor przekazała  serdeczne podziękowania  wyrażając nadzieję na dalszą życzliwą współpracę.

Podziękowania przekazano również Bankowi Spółdzielczemu w Nakle i jego Prezesowi Markowi Bielińskiemu za wsparcie finansowe płytoteki i księgozbioru muzycznego  Biblioteki.

Inicjatywy  podejmowane przez placówki biblioteczne regularnie promowane są przez lokalne media. Podziękowano za to:

 • Panu Zbyszkowi Kubiszowi,
 • Panu Dariuszowi Wojciechowskiemu,
 • pracownikom Radia Nakło,
 • Panu Kazimierzowi Grzechowiakowi i redakcji „Nakielskiego Czasu”,
 • Panu Szczepanowi Grzechowiakowi i redakcji Tygodnika Regionalnego „Powiat”.

Dyrektor Biblioteki podziękowała również władzom samorządowym gminy i powiatu,  które uznają, iż warto inwestować w Bibliotekę, a przez to rozwijać potrzeby kulturalne naszej społeczności. Podczas uroczystości  bibliotekarze oraz goście gromkimi brawami przyjęli informację przekazaną przez burmistrza o budowie nowej siedziby biblioteki przy Nakielskim Ośrodku Kultury.

Podczas jubileuszowego spotkania  Dyrektor  uhonorowała  i podziękowała ludziom, których codzienna praca i zaangażowanie sprawiały i sprawiają, że biblioteki  są miejscem spotkań z największą wartością jaką jest książka. Wyrazy uznania skierowała do emerytowanych i obecnych pracowników Powiatowej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej w Nakle za wieloletnią pracę z książką i czytelnikiem oraz za dbałość o rozwój Biblioteki.

Pracownicy Biblioteki za trud włożony w pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa, życzliwość i bezinteresowną pomoc ogromnym bukietem róż i gromkim „Sto lat” podziękowali  też Dyrektor Grażynie Ozdze.

Liczna obecność lokalnej społeczności, moc życzeń i kwiatów oraz miłe słowa o roli biblioteki w środowisku potwierdziły fakt potrzeby istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle oraz podkreśliły, jak ważne miejsce w życiu oświatowym i kulturalnym miasta i powiatu zajmuje placówka.

Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej  Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Noteci pod dyrekcją Zbigniewa Rydelskiego.

Miłą niespodziankę pracownikom biblioteki sprawiła radna Katarzyna Borzych-Kubacka obdarowując wszystkich sympatycznymi maskotkami- misiami z dołączonym wierszykiem:

 

„ Biblioteka ciszy uczy …
Ukojenie … spokój duszy
70 lat istnienia …
Tyleż mam do powiedzenia.
Jubileusz dzisiaj macie.
Cóż Wam życzyć przy tej dacie?
Czytelników więc miliony,
By nakładów mieć tryliony.
Książek więcej niż regałów,
Ton poezji … kryminałów …
Pracowników jest Was wiele
Więc o każdym coś tu strzelę:
Dyrektorem jest Grażyna
Ozga – cud dziewczyna
Bardzo dobrze Wam szefuje
I wszystkiego dopilnuje
…. jest i jeden kawalerek
Łukasz info-komputerek
… jest i panna instruktorka
co ją zowią nasza Jolka
… Małgorzata to księgowa
Wciąż rachuje mądra głowa
… Stefcia zdolna manualnie
Co robótki dzierga gwarnie
… jest Iwonka od dzieciątek
kierowniczy nawet w piątek
…Hanka z działu gromadzenia,
najpierw kupi zaś rozdziela
… jeśli na czytanie chętnych zdobywają
To Kamila z Justynką zaraz wypożyczają
… jest i Basia nasza miła
Syna z kraju wysiedliła
… I Donatka nasz czyścioszek
Co usuwa kurz i proszek,
W międzyczasie z psami lata
I dokarmia koty świata
…jest w Paterku nasza Zdzisia
…I Alinka w Potulicach
…W Trzeciewnicy rządzi Wiola
…A w Ślesinie Renia woła
…Hania obejmuje szpital i osiedle Łokietka
Na tym kończę ten „recital”
Więc raz jeszcze gratuluję
I ten zacny jubileusz razem z Wami świętuję !”