XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Od kilku lat termin Tygodnia Bibliotek jest stały – wydarzenie ma miejsce w dniach 8-15 maja, a jego tegoroczne hasło to „Biblioteka – miejsce na czasie”

W Filii Dziecięcej bardzo wiele się działo, bo przecież w bibliotece nie tylko wypożycza się książki. To miejsce, gdzie jest wesoło, ciekawie, porusza się ważne kwestie, uzyskuje się informacje. To miejsce ciszy, skupienia, relaksu, ale też zabawy, śpiewu i tańca.

Biedronki z Przedszkola nr 2 i Michasie z Przedszkola Katolickiego po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę dziecięcą. Zapoznały się z regulaminem, zasadami wypożyczania książek, wzięły udział w pogadance na temat szanowania zbiorów bibliotecznych, wysłuchały wiersza pod tytułem „Bibliotekarka” i wykonały piękne prace plastyczne przedstawiające nowoczesną bibliotekę oraz uśmiechniętą bibliotekarkę.

Mądre Sowy z Przedszkola Słoneczko wzięły udział w grze terenowej, szukały wskazówek, wykonywały zadania ukryte w różnych pomieszczeniach bibliotecznych, wcieliły się w rolę bibliotekarzy: segregowały tematycznie książki, układały alfabetycznie, bawiły się w wypożyczanie książek czytelnikom.

Motylki z Przedszkola Wesoła Piątka rozmawiały o zdrowym odżywianiu, bo jest to bardzo ważny temat w dobie fast food-ów, Dzieci segregowały owoce i warzywa na straganie, a także owoce kolorami do koktajlu, wysłuchały bajeczki o zielonym groszku, przedstawionej jako teatrzyk Kamishibai, na koniec wykonały owocową wróżkę.

Jeżyki z Przedszkola Słoneczko i Biedronki z Przedszkola Katolickiego wzięły udział w pogadance o bezpieczeństwie na podstawie bajki „Czerwony Kapturek”. W dzisiejszych czasach dzieci powinny być bardzo ostrożne, muszą pamiętać, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi oraz podawać żadnych osobistych danych. Na koniec przedszkolaki wykonały wilka z talerzyka papierowego.

Był to bardzo intensywny, wesoły tydzień. Poruszaliśmy ważne kwestie, bawiliśmy się, wykonywaliśmy prace plastyczne oraz tańczyliśmy taniec czekoladowy. Dziękuję za wszystkie dyplomy, laurki, przytulasy i miłe słowa. Z takimi czytelnikami warto być bibliotekarzem.