29 maj – Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

29 maja przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Obchodzona od 2004 roku akcja narodziła  się w Ameryce i wiąże się z ideą bookcrossingu. Czym jest bookcrossing? To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na pozostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również w specjalnie przeznaczonych do tego celach półkach (stolikach, regałach, gablotach). Znajdujące się w nich książki można przeczytać, zabrać ze sobą do domu lub puścić w obieg. Ma to na celu stworzenie swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy formalności.
„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”
Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, przechodzić z rąk do rąk, tak by mogły żyć i spełniać swoje zadania. Ważne jest to, żeby były czytane. Nie powinny być ozdobami na półkach, muszą być ogólnodostępne po to by mogły nas uczyć, bawić i zaskakiwać. 

Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu. Istnieje możliwość śledzenia wędrówki książek, gdyż są one rejestrowane. Dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza się możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu. 

Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczną. Również w naszej gminie idea znalazła swoje miejsce. Od czterech lat Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią ustawia własne regały bookcrossingowe. Tym samym uwolniono już kilkaset książek !

Gorąco zachęcamy do korzystania z tej formy czytelnictwa. Poniżej przedstawiamy listę regałów bookcrossingowych na terenie naszej gminy:
Biblioteka Dziecięca, ul. Bartkowskiego 1, Nakło nad Notecią.
Wiejski Dom Kultury Paterek, ul. Wyzwolenia 3.
Centrum Aktywności Wsi, Wieszki 19.
Zespół Szkolno-Przedszkolny Występ, ul. Wiejska 1.