W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się głównie jako data zakończenia I wojny światowej. Obecnie, dla nas, Polaków to przede wszystkim Narodowe Święto Niepodległości. Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na chwilę i wspominamy tych, którzy walczyli o naszą wolność, składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas swoje życie.
Niestety nie zawsze można było jawnie i uroczyście obchodzić to święto.
11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937r. o Święcie Niepodległości. Jednak uroczyste obchody odbywały się już wcześniej.
Pierwsze obchody odbyły się 14 listopada 1920 roku. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic Rzeczypospolitej. Natomiast w latach 1919-1936 obchody odbywały się w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały wojskowy charakter. Organizowano z tej okazji msze święte za Ojczyznę oraz uroczystości państwowe.
Dopiero w 1926 roku uznano formalnie dzień 11 listopada za datę odzyskania niepodległości.
W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć jednak kultywowano konspiracyjnie, w ramach sabotażu. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach trwałych symboli narodowych mocowano biało-czerwone flagi.
Po wojnie Krajowa Rada Narodowa zniosła Święto Niepodległości w zamian ustanawiając dzień 22 lipca Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Do 1989 roku celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL.
Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócił Sejm Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989r. pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. Natomiast 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głoszącą m. in.:” Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.
Obecnie dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Lokalnie, na terenie całego kraju, organizowane są uroczyste msze święte, koncerty i wystawy
Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.
Z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę pt.”Ojcowie Niepodległości”, która potrwa do 22 listopada.
Na wystawie wykorzystano materiały udostępnione przez IPN.