W cyklu „Książki z Ibuk Libry” prezentujemy wybrane pozycje z platformy Ibuk Libry - zawierającej elektroniczne wersje książek specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych wielu polskich oficyn – dostępne dla użytkowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią.
Dla przypomnienia – dostępność do publikacji znajdujących się w dyspozycji Kujawsko-Pomorskiego Elektronicznego Zasobu Bibliotecznego, do którego należy nakielska biblioteka, uzyskuje się w momencie pozyskania kodu PIN. W okresie stanu epidemii kody można pobierać w Wypożyczalni Książek przy ul. Dąbrowskiego 20 w Nakle:
- telefonicznie: 52 386 08 65
w poniedziałek, środę, piątek w godz. 9.00-14.00
- mejlowo: wypozyczalnia@biblioteka-naklo.pl
Remigiusz Piotrowski ,,Artyści w okupowanej Polsce. Zdrady, triumfy, dramaty”
Pozycja opisuje losy wybranych artystów podczas najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego XX wieku. Są to reżyserzy, muzycy, pisarze, poeci oraz aktorzy, którzy podczas niemiecko-sowieckiej okupacji przebywali na ziemiach polskich, szczególnie w Warszawie oraz na Kresach. Remigiusz Piotrowski przybliżył czytelnikowi znane gwiazdy teatralne i kinowe, sławy przedwojennej estrady i popularnych literatów. Autor opisał młodych i zdolnych artystów rozpoczynających karierę. Na kartach książki znajdujemy opis losów m.in. E. Bodo, M. Fogga, D. Szaflarskiej, J. Iwaszkiewicza, Cz. Miłosza, S. Witkiewicza, J. Waldorffa, J. Andrzejewskiego, L. Schillera, K.K. Baczyńskiego. Czytając tę publikację poznajemy codzienne troski i drobne radości bohaterów. Dowiadujemy się, w jaki sposób zarabiali na życie, gdy polska sztuka i kultura były zakazane i tępione. Osoby przedstawione w książce walczyły z okupantem w szeregach AK, były więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. Wśród opisanych postaci byli także kolaboranci i zdrajcy. Losy wielu z nich owiane są tajemnicą, a postawa niektórych do dnia dzisiejszego budzi kontrowersje. Książka została wzbogacona fotografiami pochodzącymi m.in. z Narodowego Archiwum Cyfryzacji, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego.