„Co w trawie piszczy?”- wakacyjne spotkania w bibliotece w Paterku.
22.07.2019 Jolanta Dąbrowska 312

8 lipca 2019 r. rozpoczęły się w bibliotece w Paterku zajęcia wakacyjne dla dzieci. Hasłem tygodniowych spotkań byłaŁĄKA”.

W pierwszym dniu zadaniem dzieci było wyszukanie w bibliotece książek zawierających wszelkie informacje o tym co rośnie i co żyje na łące. Codzienne spotkania rozpoczynały się głośnym czytaniem. Każde z dzieci czytało fragmenty opowiadania Zofii Staneckiej „Pod czerwoną koniczyną” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej „Smocza łąka” i „Skacz po łące jak zające”.

Kiedy już wszyscy poznali florę i faunę polskiej łąki z wielkim zapałem rozpoczęto tworzyć łąkę z kolorowych brystoli i krepy. Na przygotowanych przez dzieci szablonach z kartonu dzień po dniu powstawała łąka z kolorowych kwiatów, traw, barwnych motyli oraz pszczół, chrząszczy i ślimaków. Niespodzianką była wizyta pani Joanny Makowczyńskiej z miejscowego WDK, która malowała twarze dzieci. Na roześmianych buziach pojawiły się owady i kwiaty. Uczestnicy wakacyjnych spotkań zmagali się z krzyżówkami i labiryntami, w których szukali ukrytych mieszkańców łąki.

Oczywiście nie obyło się także bez łąkowej konkurencji. Gra planszowa „Zielony wyścig” dostarczyła mnóstwo emocji , zwycięzcy zostali obdarowani słodyczami.

W ostatnim dniu wszyscy się wybrali na pobliską łąkę, by zerwać poznane w trakcie zajęć rośliny łąkowe. Z zebranych kwiatów i traw powstały piękne bukiety, które upiększyły bibliotekę.

Zwieńczeniem Bibliowakacji w Paterku jest wystawa, prezentująca prace uczestników letnich spotkań w bibliotece. Galeria biblioteczna zamieniła się w kolorową łąkę.