Kobieta, która wyprzedziła swoje czasy – „Malarka ptaków” tematem dyskusji DKK w Paterku.
28.05.2019 Redaktor 240

W czwartkowe popołudnie 23 maja w bibliotece w Paterku spotkały się panie z DKK działającego przy miejscowej bibliotece.

Tematem spotkania był debiut powieściowy Melissy Ashley pt. Malarka ptaków”. Bohaterka powieści Elizabeth Gould to autentyczna postać żyjąca w Londynie w XIX wieku.

Na kartach książki śledzimy jej losy i poznajemy historię kobiety, która na przekór konwenansom wiktoriańskiej Anglii bierze udział w pionierskiej wyprawie do Australii. Wspiera swoim talentem  męża - podróżnika i badacza przyrody – Johna Goulda, który identyfikuje ptaki przywiezione z licznych podróży przez Karola Darwina. Była utalentowaną ilustratorką, której piękne realistyczne ilustracje egzotycznych ptaków znajdują się w wielu opracowaniach przyrodniczych  („Ptaki Australii”; „Zoologia podróży H.M.S. Beagle” Darwina).

W dyskusji o książce brała także udział pani Ewa Zapert, która odbywa praktykę studencką.

W opinii czytelniczek książka raczej trudna do czytania, ale bardzo interesująca. Choć osadzona w realiach XIX-wiecznej Anglii to jednak poruszająca kwestie, które w dzisiejszych czasach są aktualne.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13 czerwca 2019r. o godz. 16:00. Omawiać będziemy książkę pt. „Pewna pani z telewizji”, której autorką jest Anna Mentlewicz.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki