Wykład prof. Tadeusza Wolszy
28.05.2019 Redaktor 266

W poniedziałek 27 maja Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią gościła prof. Tadeusza Wolszę. Wykład o tematyce historycznej dotyczył konsekwencji zakończenia II wojny światowej dla Polski i Polaków. Po okresie okupacji niemieckiej nasz kraj czekała kolejna, tym razem sowiecka. Żelazna kurtyna, która objęła swoim zasięgiem kraje Europy Środkowo-Wschodniej oznaczała izolację oraz całkowite podporządkowanie ZSRR. Prof. Wolsza szczegółowo przybliżył proces budowy komunistycznego aparatu represji w tym systemu więzień i metod terroru.  Wskazał na polityczne podporządkowanie naszego kraju, co objawiało się  eksploatacją ekonomiczną. W dalszej części wykładu pojawiły się ciekawe wątki europejskie m.in. omówił nieznany szerzej epizod fińskiej wojny domowej.

Po wykładzie nastąpiła seria pytań do prelegenta. Podzielono się również swoimi spostrzeżeniami i osobistymi doświadczeniami na temat  przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Wykład odbył się w ramach obchodów 720-lecia nadania praw miejskich Nakłu nad Notecią.