„Jajka wielkanocne ręcznie robione czyli piękna Wielkanoc!” w bibliotece w Potulicach
18.04.2019 Redaktor 555

W koszyczku, który święcimy w Wielką Sobotę, a także na stole wielkanocnym nie może zabraknąć pięknie zdobionych jaj. Technik zdobienia jaj jest wiele. Na zajęciach plastycznych w bibliotece w Potulicach dzieci dowiedziały się o metodach barwienia i zdobienia jaj, czym różni się kraszanka od pisanki. Jak nasze babcie barwiły kraszanki w naturalnych barwnikach roślinnych. Wykorzystywały łupiny z cebuli, które dawały odcienie żółci i brązu, sok z buraków – kolor różowy a płatki nagietka – kolor niebieski. W dawnych czasach pisanki to jajka pokryte wzorem wykonanym woskiem. Wzór nanoszony był na skorupkę gorącym, roztopionym woskiem, następnie gotowało się je w wywarze z naturalnych barwników. Podczas gotowania wosk się wytapiał ale miejsca nim pokryte nie barwiły się. Do nanoszenia wzorów używano szpilek, słomek i drewienek. Współcześnie pisanką określa się wszystkie jajka wielkanocne barwione i dekorowane.

Uczestnicy zajęć wykonały swoje pisanki. Były to bardzo awangardowe i niespotykane w koszyczku wielkanocnym jajka. Każde inne ale jakże piękne.