Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
„Jajka wielkanocne ręcznie robione czyli piękna Wielkanoc!” w bibliotece w Potulicach
18.04.2019 Redaktor 555
grafika

W koszyczku, który święcimy w Wielką Sobotę, a także na stole wielkanocnym nie może zabraknąć pięknie zdobionych jaj. Technik zdobienia jaj jest wiele. Na zajęciach plastycznych w bibliotece w Potulicach dzieci dowiedziały się o metodach barwienia i zdobienia jaj, czym różni się kraszanka od pisanki. Jak nasze babcie barwiły kraszanki w naturalnych barwnikach roślinnych. Wykorzystywały łupiny z cebuli, które dawały odcienie żółci i brązu, sok z buraków – kolor różowy a płatki nagietka – kolor niebieski. W dawnych czasach pisanki to jajka pokryte wzorem wykonanym woskiem. Wzór nanoszony był na skorupkę gorącym, roztopionym woskiem, następnie gotowało się je w wywarze z naturalnych barwników. Podczas gotowania wosk się wytapiał ale miejsca nim pokryte nie barwiły się. Do nanoszenia wzorów używano szpilek, słomek i drewienek. Współcześnie pisanką określa się wszystkie jajka wielkanocne barwione i dekorowane.

 

Uczestnicy zajęć wykonały swoje pisanki. Były to bardzo awangardowe i niespotykane w koszyczku wielkanocnym jajka. Każde inne ale jakże piękne.

 Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg