Z historii powstania wielkopolskiego – ciekawa promocja książki
11.01.2019 Jolanta Dąbrowska 105

Wyjątkowa, 100-rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest doskonałą okazją, by      polecić czytelnikom książkę opisującą te historyczne wydarzenia. 10 stycznia 2019 r. w Powiatowej

i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle Pan Mariusz Gratkowski bardzo interesująco omówił publikację  Wojciecha Jedliny - Jacobsona „Z ludem wielkopolskim przeciw zaborcom. Wspomnienia”, która w październiku 2018 r. ukazała się nakładem wydawnictwa Replika. Publikacja opracowana przez dra. Bartosza Kruszyńskiego to pamiętnik jednego z liderów powstania w północnej części kraju  Wojciecha Jedliny- Jacobsona.

Autor zamyka opisywane perypetie powstańcze w ramach czasowych od grudnia 1918 do połowy lutego 1919 roku. Opowiada, jak będąc jeszcze oficerem niemieckim, trafił w szeregi powstańców, jak objął zwierzchnictwo nad powstańczym „pospolitym ruszeniem” w Gnieźnie i jak zarządzał operacjami powstańców na terenach na północ od Gniezna. W książce wspomina też o swym pobycie w Nakle i spotkaniu z  komendantem oddziałów powstańczych w Nakle ppor. Edmundem Bartkowskim.

„Z ludem wielkopolskim przeciw zaborcom. Wspomnienia” Wojciecha Jedliny - Jacobsona Pan Mariusz Gratkowski przekazał  bibliotece w darze i po jej opracowaniu dostępna będzie w placówce przy ul. Dąbrowskiego 20 w Nakle.