Miłość, tolerancja, pokora
11.12.2018 Łukasz Walczyk 414
grafika

Rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej - Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pragnął w ten sposób oddać hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka.

 

10 grudnia 2018 r. Filię Dziecięcą odwiedziła kl IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią wraz z Panią Anną Białczyk.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialna, w której to została przedstawiona sylwetka Ireny Sendler oraz jej działalność w okresie okupacji.

 

O tym, co zrobiła podczas wojny długo milczała. Jeśli już mówiła czy pisała w bezcennych dziś świadectwach, to w osobliwy sposób, jakby wykonywała najzwyklejszą rzecz na świecie. I szybko zmieniała narrację z "ja" na "my", "oni". W życiu kierowała się dwiema zasadami. Po pierwsze, "ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia". Po drugie, tonącemu trzeba podać rękę, nawet jeśli nie umie się pływać. Pytana o to, co najważniejsze, odpowiadała bez wahania: "Miłość, tolerancja i pokora".

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg