„Uśmiechnij się do bliźniego, a bliźni nie tylko zdejmie płaszcz, ale serce wyjmie z piersi i ofiaruje Ci je na dłoni”
09.11.2018 Redaktor 863

Mariusz Urbanek i jego publikacja „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” była tematem listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w nakielskiej bibliotece. Okazuje się, że autor najpoczytniejszych książek dla najmłodszych, twórca słynnego Koziołka Matołka, nie za bardzo lubił dzieci.

Któż z nas nie zna jego książek, czy w ogóle tacy są - „Szatan z siódmej klasy”, „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szaleństwa panny Ewy”. Makuszyński był autorem niezwykle płodnym, a jego książki nie dostarczały wyłącznie rozrywki. Stanowiły i wciąż stanowią ważną lekcję patriotyzmu i poświęcenia dla drugiego człowieka. Uczą odwagi i prawdziwej przyjaźni. Warto wspomnieć, że Kornel Makuszyński wspierał młodych literatów, m.in. Parandowskiego, Morcinka, Szymanowskiego, Leśmiana. Z pewnością można powiedzieć, że Makuszyński to jeden z najważniejszych pisarzy dwudziestolecia, a jego książki pokochało kilka pokoleń czytelników.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 28 listopada 2018 r. o godz. 16:00, tematem dyskusji będzie książka Melissy Ashley „Malarka ptaków” .

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.