„Przyśniła się dzieciom Polska” – gawęda historyczno-poetycka Małgorzaty Jarocińskiej
26.10.2018 Łukasz Walczyk 189

W kalendarzu wydarzeń  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle zaplanowanych w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znalazła się gawęda historyczno-poetycka  Małgorzaty Jarocińskiej „Przyśniła się dzieciom Polska”.

Pani Małgorzata, historyk z pasją, znana  jest czytelnikom nakielskiej biblioteki ze swych interesujących opowieści bogato  ilustrowanych poezją i piosenką.

W czwartek, 25 października 2018 r. przybyli na spotkanie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii poświęconej dziejom Lwowa, który od XIV wieku należał do Polski i od stuleci zamieszkiwany był w większości przez polską ludność. Tak było do 1 listopada 1918 roku. Tego dnia oddziały wojsk  ukraińskich zajęły miasto, a do jego obrony stanęli młodzi Polacy – Orlęta Lwowskie.

W skład ochotniczych wojsk polskich wchodzili uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, chłopcy i dziewczęta. Ponieważ dorośli przebywali na innych frontach - wciąż trwała pierwsza wojna światowa - młodzi Polacy postanowili wyzwolić swoje miasto przekazane przez ustępujących zaborców wojskowym oddziałom ukraińskim, ściągniętym celowo do Lwowa.

W sumie w walkach po stronie polskiej brało udział 6022 osób, spośród których 1421 nie przekroczyło 17 roku życia, zaś najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.