W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki 17 maja 2018 z czytelnikami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle spotkała się podróżniczka i fotograf Anna Jaklewicz. Pani Anna dziewięć miesięcy samotnie podróżowała po Indonezji i jej plonem jest książka „Indonezja. Po drugiej stronie raju”, która zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.
Podczas wizyty w nakielskiej książnicy autorka zabrała słuchaczy w wirtualną podróż do świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywając jego mniej znane oblicze. Interesująco opowiadała o szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych Torajów i morskich cyganach - rybakach uwikłanych w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji. Zebrani usłyszeli też o wierzeniach, które powoli wypierane są przez przekonania muzułmańskich radykałów, o koncepcji pięciu płci, wśród których jest ta najbardziej niezwykła – bissu. Osoby reprezentujące tę piątą płeć uważane są za wybrańców Allaha i pełnią funkcję szamanów, mają też moc przebudzenia niezwykle ważnego elementu lokalnych wierzeń, a mianowicie świętego pługa, który śpi w Domu Arajang. Uroczystości związane ze składaniem przed jego pobudką darów duchom są częścią wielkiego święta mappalili, w którym podróżniczka miała okazję uczestniczyć.
Według Anny Jaklewicz na Indonezję można patrzeć przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i przepięknych zdjęć lazurowej wody i piaszczystych plaż, ale ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.