Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Oblicza Indonezji – spotkanie z Anną Jaklewicz
18.05.2018 Redaktor 1011
grafika

W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki  17 maja 2018 z czytelnikami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle spotkała się podróżniczka i fotograf Anna Jaklewicz. Pani Anna dziewięć miesięcy samotnie podróżowała po Indonezji i jej plonem jest książka  „Indonezja. Po drugiej stronie raju”, która zdobyła wyróżnienie w  tegorocznej edycji konkursu redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Podczas  wizyty w nakielskiej książnicy autorka zabrała słuchaczy w wirtualną podróż  do świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywając jego mniej znane oblicze. Interesująco opowiadała o  szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych Torajów i morskich cyganach -  rybakach uwikłanych w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji. Zebrani usłyszeli też o  wierzeniach, które powoli wypierane są przez przekonania muzułmańskich radykałów, o koncepcji pięciu płci, wśród których jest ta najbardziej niezwykła – bissu. Osoby reprezentujące tę piątą płeć uważane są za wybrańców Allaha i  pełnią  funkcję szamanów, mają też moc przebudzenia niezwykle ważnego elementu lokalnych wierzeń, a mianowicie świętego pługa, który śpi w Domu Arajang.  Uroczystości związane ze składaniem przed jego pobudką darów duchom są częścią wielkiego święta mappalili, w którym  podróżniczka miała okazję uczestniczyć. 

Według Anny Jaklewicz na Indonezję można patrzeć przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i przepięknych zdjęć lazurowej wody i piaszczystych plaż, ale ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa. 

 

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg