Opowieści czterech ścian – epoka zmian czyli od historyzmu do secesji
10.05.2018 Jolanta Dąbrowska 66

10 maja 2018 r. w nakielskiej bibliotece Anna Sergott kontynuowała Opowieści czterech ścian,  tym razem poświęcone II poł. XIX w.  Publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu połączonego z pokazem multimedialnym. Zebrani usłyszeli, że pierwsze obiekty o cechach nawiązujących do stylów z różnych epok historycznych pojawiły się już pod koniec XVIII w. Obok dominującego klasycyzmu nieśmiało zaczął się przejawiać neogotyk. Był on jednak zarezerwowany dla wąskiej elity, znawców sztuki, dandysów…
Większą popularność zdobył w XIX w. Nie przypadkowo mówiono, że w tym stuleciu królową nauk była historia. Obok neogotyku pojawił się neoromanizm, neorenesans, neobarok i neoklasycyzm, a zatem sztuka zaczęła gonić własny ogon, nie zawsze z pozytywnym skutkiem. Oczywiście solidne i zazwyczaj spore meble nawiązujące do ducha średniowiecznych zamków nijak nie pasowały do małych mieszkanek w czynszowych kamienicach. Historyzm pozostał przede wszystkim nurtem elitarnym lub przejawiającym się w budynkach użyteczności publicznej, które nie musiały się liczyć ze skalą.
Dla zwykłych śmiertelników pozostał Biedermaier i coraz bardziej masowa produkcja fabryczna, nieraz nie wykazująca cech jakiegokolwiek stylu.
Przeciw tej sytuacji w II połowie XIX w. protestowali artyści, między innymi ci skupieni w ruchu Arts & Crafts. Chcieli oni po pierwsze: nowego stylu nadążającego za epoką, po drugie: aby produkcja wróciła w ręce artystów i rzemieślników, a po trzecie: jeśli już musi być fabryczna to dobrze zaprojektowana. Każdy zasługuje na dobre jakościowo i piękne przedmioty w swoim otoczeniu. Tak zrodziła się secesja. Był to styl totalny. Nie ograniczał się do rzeźby czy malarstwa ale kształtował całe otoczenie człowieka - od łóżka do widelca czy doniczki. Zmiana stylu nałożyła się na wielkie przemiany w sposobie życia wymuszone przez coraz to nowsze wynalazki. Najpierw gaz, zaraz potem prąd umożliwiły klasom uprzywilejowanym skorzystanie z takich dobrodziejstw jak lodówka na gaz, kuchnia, żarówka, wanna gazowa czy …obrus elektryczny. Raz rozbudzonej pasji do nowości nie dało się zatrzymać, choć nieraz okupiono ją ofiarami. Ważne jest, że nasi dzielni przodkowie przetarli wtedy właśnie szlak do nowoczesnego życia.