Opowieści czterech ścian – Barok i Rokoko
16.03.2018 Łukasz Walczyk 1027
grafika

Już po raz szósty, 15 marca 2018 r. czytelnicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle wysłuchali „Opowieści czterech ścian”. Tym razem Anna Sergott barwnie opowiadała o tym jak wyglądały wnętrza w czasach baroku i rokoka.

 

Wielu badaczy zarzuca barokowi teatralną sztuczność i przesadę. Przyznać jednak trzeba, że  z całą swoją afektacją jest on jednym z najłatwiej rozpoznawalnych stylów w Historii Sztuki. Dzieła tej epoki są dynamiczne, oryginalne, cechuje je rozmach bogactwo formy, a że całość może zdawać się nieco sztuczna? Pamiętajmy, że ludzie baroku uważali, że świat to scena, my zaś jesteśmy aktorami jednej roli. Ton epoce nadawała Francja. Z Wersalu na całą Europę promieniował blask Króla Słońce – Ludwika XIV.  I na jego przykładzie możemy dowieść owej teatralnej umowności życia, bo cóż z tego, że władca w klejnotach i koronkach skoro … nieumyty  (Ludwik zmuszony przez swoich lekarzy kąpał się dwa razy do roku).

 

Wnętrza holenderskich domów lśniły czystością, myto nawet ściany i to raz w tygodniu, nie myto tylko właścicieli owych sterylnych domostw, im wystarczyła zmiana koszuli.

 

Na szczęście barok to coś więcej niż problemy z higieną. Powstają wysokiej klasy meble i przedmioty codziennego użytku. Bogacze otaczają się przepychem i ze znawstwem gromadzą kolekcje dzieł sztuki i egzotycznych przedmiotów. 

 

Rokoko różni się od baroku jak kobiety z płócien Rubensa od portretów madame Pompadour Bouchera. Barok był ciężki, męski, wzbudzający respekt. Rokoko jest finezyjne, lekkie, kobiece. Dominuje róż i barwy pastelowe, dekoracje kwiatowe, pojawia się zainteresowanie orientem. Mebelki są mniejsze, przeznaczone do prywatnych buduarów nie do sal tronowych.
Schyłek epoki przynosi znużenie zarówno barokiem jak i rokoko. Nieśmiało dochodzi do głosu klasycyzm. Odkrycia archeologiczne Pompejów i Herkulanum przyniosły kolejną falę zainteresowania antykiem, która w pełni rozwinie się w XIX w. Jest to już jednak temat na kolejne spotkanie.

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg