Opowieści czterech ścian – Barok i Rokoko
16.03.2018 Łukasz Walczyk 253

Już po raz szósty, 15 marca 2018 r. czytelnicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle wysłuchali „Opowieści czterech ścian”. Tym razem Anna Sergott barwnie opowiadała o tym jak wyglądały wnętrza w czasach baroku i rokoka.

Wielu badaczy zarzuca barokowi teatralną sztuczność i przesadę. Przyznać jednak trzeba, że  z całą swoją afektacją jest on jednym z najłatwiej rozpoznawalnych stylów w Historii Sztuki. Dzieła tej epoki są dynamiczne, oryginalne, cechuje je rozmach bogactwo formy, a że całość może zdawać się nieco sztuczna? Pamiętajmy, że ludzie baroku uważali, że świat to scena, my zaś jesteśmy aktorami jednej roli. Ton epoce nadawała Francja. Z Wersalu na całą Europę promieniował blask Króla Słońce – Ludwika XIV.  I na jego przykładzie możemy dowieść owej teatralnej umowności życia, bo cóż z tego, że władca w klejnotach i koronkach skoro … nieumyty  (Ludwik zmuszony przez swoich lekarzy kąpał się dwa razy do roku).

Wnętrza holenderskich domów lśniły czystością, myto nawet ściany i to raz w tygodniu, nie myto tylko właścicieli owych sterylnych domostw, im wystarczyła zmiana koszuli.

Na szczęście barok to coś więcej niż problemy z higieną. Powstają wysokiej klasy meble i przedmioty codziennego użytku. Bogacze otaczają się przepychem i ze znawstwem gromadzą kolekcje dzieł sztuki i egzotycznych przedmiotów.

Rokoko różni się od baroku jak kobiety z płócien Rubensa od portretów madame Pompadour Bouchera. Barok był ciężki, męski, wzbudzający respekt. Rokoko jest finezyjne, lekkie, kobiece. Dominuje róż i barwy pastelowe, dekoracje kwiatowe, pojawia się zainteresowanie orientem. Mebelki są mniejsze, przeznaczone do prywatnych buduarów nie do sal tronowych.
Schyłek epoki przynosi znużenie zarówno barokiem jak i rokoko. Nieśmiało dochodzi do głosu klasycyzm. Odkrycia archeologiczne Pompejów i Herkulanum przyniosły kolejną falę zainteresowania antykiem, która w pełni rozwinie się w XIX w. Jest to już jednak temat na kolejne spotkanie.