„Zachowałam się jak trzeba”
05.03.2018 Łukasz Walczyk 466

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP dla upamiętnia żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Narodowy Dzień  Pamięci Żołnierzy Wyklętych  to okazja do wydobywania  na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów. O jednej z takich cichych bohaterek, Danusi Siedzikównie  opowiadała w bibliotece Małgorzata Jarocińska, znana  nakielskim czytelnikom ze  swych autorskich gawęd historyczno-literackich.

Wykład historyczny  o tragicznych losach młodziutkiej sanitariuszki „Inki” przeplatany  był strofami poezji i  fragmentami pieśni partyzanckich.