„Lolek”, „Poldek”, „Lopek”, „Loluś”, czyli Leopold Tyrmand w roli główne.
26.01.2018 Jolanta Dąbrowska 899

„Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” była przedmiotem dyskusji na pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w nakielskiej bibliotece, które odbyło się 24 stycznia 2018 r.

Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem, architektem, poliglotą, a może sportowcem i kelnerem? Próby odpowiedzi na te pytania podjął się Marcel Woźniak - dziennikarz, scenarzysta, humanista, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. M. Woźniak włożył wiele pracy w poznanie życia twórcy „Złego”, by móc napisać jego biografię w pełni, a nie we fragmentach, jak ukazywała się do tej pory. Skupia się nie tylko na drodze zawodowej Leopolda Tyrmanda, ale pisze też o jego życiu rodzinnym i uczuciowym.

Biografia jest bardzo szczegółowa i w całości oparta na faktach, a nie domysłach. Wiele nieprawdopodobnych anegdot okazało się prawdą. Marcel Woźniak odkrył fakty z życia Tyrmanda, o których nawet nie wiedziała rodzina. Piękne fotografie dopełniają całości.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 21 lutego o godz. 16:00, omawiana wówczas będzie książka Katariny Bivald „Księgarnia spełnionych marzeń”.