Dzień Pisma Ręcznego – lekcja biblioteczna dla uczniów
24.01.2018 Jolanta Dąbrowska 1091
grafika

W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz częściej pojawia się problem umiejętności ładnego pisania, które w wielu publikacjach przedstawiane jest jako jedna z najważniejszych umiejętności człowieka.

23 stycznia 2018 r. bibliotekarki z placówki przy ul Bartkowskiego zaprosiliły uczniów kl. VI wraz z Panią Lucyną Żygowską ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Kard. Stefana Wyszyńskiego w Nakle, na lekcję biblioteczną pt. „Historia pisma”. Dzień Pisma Ręcznego był doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na jego znaczenie i rolę w życiu człowieka.

Dowiedziono, że ręczne pisanie wspomaga i ćwiczy pamięć, rozwój sprawności manualnych, precyzję ruchu, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju poznawczego. Pisanie to nie tylko kreślenie na papierze, ta czynność sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Uczy samokontroli i dyscypliny.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii pisma począwszy od przekazów ustnych poprzez znaki symboliczne, pismo węzełkowe do pisma drukowanego. Uczniowie poznali niektóre narzędzia piśmiennicze, którymi posługiwano się dawniej i dziś. Każdy z uczestników spróbował też swych sił na starej maszynie do pisania, co okazało się wielką atrakcją. Na zakończenie bibliotekarki poprosiły uczestników o napisanie listu do chorego przyjaciela z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, pięknym pismem ręcznym. Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone na następnym spotkaniu, które odbędzie się w lutym w bibliotece.


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg