Opowieści czterech ścian – GOTYK
12.01.2018 Łukasz Walczyk 51

Jednym  z najważniejszych zjawisk w historii kultury i sztuki był gotyk.  Przyniósł rewolucyjne zmiany w architekturze, zamiast przysadzistych, ciężkich budowli romańskich  pojawiły się sięgające nieba, przepełnione światłem katedry.  Rozwijają się miasta, a patrycjat stał się siłą napędową rozwoju.  Pojawiają się nieśmiało pierwsze kamienice, zmienia się styl życia.

Coraz dalsze wyprawy kupieckie przywożą nowe towary – tkaniny, przyprawy, skarby Indii, Chin czy Afryki. Wyposażenie wnętrz staje się wygodniejsze, kuchnia  bardziej wyrafinowana, do luksusu dążą już nie tylko władcy, ale i średnie warstwy społeczne. Wszystkie te przemiany można prześledzić dzięki mistrzom malarstwa. Na swych obrazach, zarówno o tematyce  świeckiej jak i sakralnej pokazali otaczający świat.
Nie zachowało się wiele oryginalnych mebli  z interesującego nas okresu, ale dzięki takim mistrzom jak Bosch, Lochner, bracia Limbourgh czy Jan van Eyck możemy zwiedzić gotycki dom od sypialni przez jadalnię, kuchnię aż po łaźnię, przekonując się przy okazji jak fascynujące choć nie zawsze łatwe było życie u schyłku średniowiecza.

Na następny wykład zapraszamy 8 lutego 2018 r. o godz. 16.30.