Narodowe Czytanie w bibliotece w Trzeciewnicy
13.09.2019 Redaktor 30

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która upowszechnia znajomość literatury narodowej. Odbywa się to poprzez publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł klasyków polskich. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 r. z okazji 200 –lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza – ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski - Pan Bronisław Komorowski, a pomysłodawczynią byłą Pani Agnieszka Celeda – dyrektor Biura Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, żeby polska literatura stała się obecna  w szeroko rozumianym życiu społecznym, a nie była tylko przedmiotem nauczania.  Pierwszym czytanym publicznie utworem był „Pan Tadeusz”, a premiera Narodowego Czytania  odbyła się dnia 8 września 2012. W  kolejnych latach akcja była kontynuowana i z każdym rokiem cieszyła się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W 2019 r odbyła się już 8 edycja, do której włączyła się także biblioteka w Trzeciewnicy. W tym roku czytane są polskie nowele wybrane przez Parę Prezydencką. To osiem lektur: „Dobra pani” E. Orzeszkowej, „Dym” M. Konopnickiej, „Katarynka „B. Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą) B. Schulza, „Orka” W. S. Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, „Sachem” H. Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) H. Rzewuskiego. W bibliotece w Trzeciewnicy uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  wysłuchali „Katarynki” Bolesława Prusa i „Dymu” Marii Konopnickiej, które przeczytali  Pan Mariusz Skoczek dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle n. Notecią. Pani Krystyna Dawidowicz – sołtys Trzeciewnicy oraz Pani Wioletta Sęk – bibliotekarka. Uczniowie dowiedzieli się także, że wybrana została lektura na Narodowe Czytanie – edycja 2020, a będzie to „Balladyna” Juliusza Słowackiego.