Gawęda Małgorzaty Jarocińskiej o niezwykłych panach
13.09.2019 Jolanta Dąbrowska 83

Niezwykli panowie okresu międzywojennego byli gośćmi w czwartek, 12 września  nakielskiej biblioteki. Dzięki niezwykłemu darowi opowieści Pani Małgorzaty Jarocińskiej słuchacze doświadczyli spotkania z trzema nietuzinkowymi osobami. Pierwszym bohaterem  wczorajszej gawędy był Tadeusz Dołęga-Mostowicz, autor 17 powieści, m.in. „Kariery Nikodema Dyzmy”, „Profesora Wilczura”, „Znachora”. Kolejnym, Bożydar Aleksander  Żabczyński, polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy - najsławniejszy polski amant filmowy. Wczorajsze spotkanie zamknęła gawęda o Wojciechu Kossaku, ułanie, polskim malarzu, autorze wielu obrazów przedstawiających wydarzenia z okresu wojen napoleońskich i powstania listopadowego, scenek rodzajowych, portretów i koni, autorze monumentalnego obrazu „Bitwa pod Racławicami” stworzonego we współpracy z Janem Styką. Opowieści Pani Małgorzaty jak zwykle urzekły słuchaczy, którzy z niecierpliwością czekają już na kolejne spotkanie.