Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Narodowe Czytanie w nakielskiej bibliotece
04.09.2019 Redaktor 106
grafika

W środę, 4 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle ósmoklasiści mogli posłuchać fragmentów polskich noweli. W ten sposób nakielska książnica włączyła się w ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie 2019.  W zbiorze tekstów, którego wyboru dokonała Para Prezydencka, w br. znalazły się takie nowele, jak:

 

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

To teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

 

Wybrane nowele towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.  

 

Dzisiejszym Gościem nakielskiej książnicy, a tym samym lektorem, był Pan Sławomir Napierała, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią , który do przeczytania wybrał nowelę „Dym” Marii Konopnickiej. Jako druga, przeczytana została „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej – tym razem w rolę lektora wcielił się Pan Mariusz Skoczek, Dyrektor PiMBP w Nakle.

 

Spotkanie nakielskiego włodarza z młodzieżą było okazją do rozmowy o szkole, zainteresowaniach i planach na bliską przyszłość. Na zakończenie Sławomir Napierała zwiedził bibliotekę i obejrzał ekspozycję przedstawiającą archiwalne zdjęcia Nakła, a młodzieży życzył udanego, kolejnego roku szkolnego.

  

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg