„Wakacyjne lato z biblioteką” w Trzeciewnicy
16.07.2019 Jolanta Dąbrowska 258

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia dla dzieci odbywające się od 1-11 lipca 2019 r. w bibliotece w Trzeciewnicy. Był to czas wspólnych zabaw, spotkań z literaturą oraz kreatywnych i pobudzających wyobraźnię zajęć plastycznych, a także niespodzianek. 25 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Smerfa. Z tej okazji w bibliotece odbyły się zajęcia poświęcone tym niebieskim stworkom. Dzieci dowiedziały się kto jest twórca bajki o smerfach, tworzyły smerfne stroje, układały puzzle oraz odpowiadały na zagadki , których bohaterami byli Papa Smefr, Smerfetka, Zgrywus i ich koledzy. Dużo śmiechu i emocji było także podczas zabawy ze zgrywusową paczką. W bibliotece odbyły się także warsztaty plastyczne, które przeprowadziła pani Elżbieta Gajek – Ziemniak, na których powstały piękne zakładki do książek, ozdobne pudełka na prezenty oraz fantazyjne koperty i wizytówki. By w pełni cieszyć się wakacjami i latem, przez cały ten czas powinny towarzyszyć dzieciom roztropność i rozwaga, dlatego też w czwartek 11 lipca bibliotekę w Trzeciewnicy odwiedzili Strażnicy Miejscy z Nakła n. Not. W czasie pogadanki pt „Bezpieczne wakacje” uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak należy zachować się podczas ataku psa, otrzymali wiele wskazówek i propozycji bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. Dzieci zostały także uczulone na kontakt z osobami im nieznanymi i poinstruowane, jak należy zachować się, w sytuacji, kiedy mogą być przez nie zaczepiane. Pogadankę urozmaiciły zajęcia praktyczne. W bibliotece nie obyło się również bez zagadek, zabawy w fanty, na rozkaz króla, poszukiwaczy książek i słodkiego węża, które pozwoliły zintegrować się i lepiej poznać uczestnikom zajęć. W ramach współpracy biblioteki z NOK-iem, gościem filii bibliotecznej w Trzeciewnicy był pan Janusz Redlak – muzyk z Nakielskiego Ośrodka Kultury, który wprowadził dzieci w świat muzyki i instrumentów. To ciekawe spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie wakacyjnych piosenek. Ponadto w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” - „Dzieci czytają dzieciom”- w bibliotece odbyło się głośne czytanie wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima, które były inspiracją do zilustrowania ich kredą na betonie, a na zajęciach plastycznych powstały futerały - kolorowe sowy i ryżowe obrazki. Pyszne pachnące jabłuszka podarowane przez panią Krystynę Dawidowicz- sołtys Trzeciewnicy były podsumowaniem zajęć edukacyjnych pt. „Recepta na zdrowie” w oparciu o książkę W. Pyrcz.

W czwartek, słoneczna pogoda zachęciła dzieci do przebywania na łonie natury i podczas zajęć pt„ Jestem miłośnikiem przyrody” wykorzystano kuferek badacza, z którego lornetki i lupy umożliwiły podpatrywanie ptaków i robaków. W ostatni dzień miłą niespodziankę dzieciom sprawiła pani Krystyna Dawidowicz ofiarując słodycze i soki, za które serdecznie dziękujemy.