Noc letnich cudów
17.06.2019 Jolanta Dąbrowska 178

Zbliża się jedna z najpiękniejszych nocy w roku, czyli Noc Świętojańska zwana także Nocą Kupały, Sobótką. Jest to święto czczące dwa żywioły symbolizujące oczyszczenie — wodę i ogień. Z tej okazji biblioteka i Wiejski Dom Kultury w Ślesinie zorganizowały spotkanie dla uczniów klas I- III z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. O obrzędach i zwyczajach tej magicznej nocy opowiedziała pani Agnieszka. Następnie dzieci poznały zioła, które związane były z sobótką, ich symbolikę i znaczenie. Dowiedziały się także jaką posiadały niezwykłą moc. Następnie uczniowie wysłuchali bajki pt „Kwiat paproci”, którą przeczytała pani Wioletta z biblioteki. Najważniejszym zwyczajem, który zachował się do naszych czasów jest puszczanie na wodę wianków. Kultywując tradycję - uczniowie wykonali wianki z ziół i kwiatów, które następnie zostały wrzucone do wody.