„Na ratunek cywilizacji” - warsztaty literackie w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1
07.06.2019 Jolanta Dąbrowska 91

4 czerwca 2019 r. w Filii Dziecięcej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle odbyły się warsztaty literackie „Na ratunek cywilizacji” z okazji trwającego „Tygodnia Czytania Dzieciom”. Poprowadził  je pan Jerzy Uszyński, autor prozy literackiej, scenariuszy, wykładowca szkół filmowych, współtwórca i wykładowca Młodzieżowej Akademii Filmowej. Autor powieści „Waszmość Krokodyl” w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o problemach współczesnej cywilizacji, które zawarte są w jego książce. Tytułowy bohater zostaje wezwany przez swojego mistrza i królewskiego doradcę na ratunek cywilizacji. Wyrusza na poszukiwania żywicy z krzewu mandragory, dzięki której można naprawić zniszczony przez złego maga Gderlina cudowny Talizman, gwarantujący ludzkości dostęp do czystej energii.

Uczniowie klasy IV SP Nr 3 -  uczestnicy spotkania, chętnie dyskutowali na temat źródeł czystej energii, wulkanów, fal morskich, trzęsienia ziemi, wymarłych gatunków. Z uwagą obejrzeli ciekawą  prezentację i  odpowiadali na pytania ciekawi świata. Oni sami posiadali również dużą wiedzę na niektóre z tematów poruszanych na spotkaniu. Dowiedzieli się także skąd się bierze literacka inspiracja, poznali krótką lekcję surwiwalu, dyskutowali o tym, co jest niezbędne, aby przeżyć na pustyni i o tym, co to jest sztuczna inteligencja. Zadowolone i uśmiechnięte buzie dzieci oraz podziękowania z ich strony za ciekawe warsztaty, świadczyły o tym, że były bardzo zadowolone ze spotkania i aktywnie w nim uczestniczyły.