NIE SMUĆ SIĘ KSIĄŻKO! -Ostatnie spotkanie z książką z okazji „Tygodnia Bibliotek” w Filii Dziecięcej
24.05.2019 Redaktor 144

Ostatnimi gośćmi w Filii Dziecięcej na zakończenie „Tygodnia Bibliotek” były „Gwiazdeczki” z Przedszkola „Słoneczko”. Grupa 5 i 6 – latków dowiedziała się o książkach, bibliotece i jej pracy jeszcze wielu ciekawych rzeczy. Poznała zasady obchodzenia się z książką i jej poszanowania. Dzieci obejrzały zniszczone książeczki, które odnajdywały na bibliotecznych półeczkach, porównywały je do innych, niezniszczonych i były bardzo zmartwione tym, że inni w taki sposób z nimi postępują niszcząc ich zawartość.

Wniosek był jednomyślny:

Nie smuć się książko! Nie wszyscy czytelnicy tak cię traktują, a już na pewno nie ci, którzy dzisiaj przyszli do ciebie z wizytą. Oni na pewno będą dbali o ciebie i spełnią wszystkie twoje życzenia, jeśli będziesz łaskawa je przekazać.

Posłuchajcie o co poprosiła dzieci książka:

-Nie pisz i nie rysuj tuszem po mych kartkach,

bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.

Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,

na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,

spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,

To ci będę służyć całymi latami.

Na zakończenie grupa Gwiazdeczek wysłuchała i obejrzała tak jak inne grupy wcześniej, bajkę „O Panach Palcach” z papierowego teatrzyku Kamishibai i wykonała do niej kolorowe ilustracje.

Wszystkie dzieci podziękowały za poświęcony im czas, możliwość poznania pracy bibliotekarza, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz, jak to określiła jedna z grup:

„Magiczne chwile spędzone w świecie książek”.