Przygoda z książką i teatrem „Kamishibai” dla najmłodszych w dniach „TYGODNIA BIBLIOTEK” w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1
16.05.2019 Redaktor 295

Od 8-15 maja w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1 jak co roku trwał „Tydzień Bibliotek”. Hasłem przewodnim było „#BIBLIOTEKA”. W zajęciach brały udział dzieci z nakielskich przedszkoli. Dwie grupy: 5 i 6 -latki z Przedszkola „Donald” oraz Trzy grupy: 4,5 i 6-latki; „Motylki”, „Elfiki” i „Misiaczki” z Przedszkola „Wesoła Piątka”.

Zajęcia ph. „ Gdzie mieszkają książeczki?”, „ Co to jest Mól Książkowy?” oraz „Prośby Książki” były doskonałą okazją do tego, aby odpowiedzieć dzieciom na wszystkie pytania związane z książką i nie tylko. Pomogły w tym również fragmenty wspólnie czytanych opowiadań. Dzieci dowiedziały się z nich o przygodach „Basi w bibliotece”, przekonały się o tym jak „Franklin szanował książki” i  o tym jaki pomysł miała Precelka, bohaterka książek dla dzieci na to ,żeby się nie nudzić. Oto jej rada:

Pamiętajcie – warto wybrać się do biblioteki!

Nasi najmłodsi mieli również okazję do tego ,aby przekonać się o tym, jak niektórzy czytelnicy  nie szanują książek . Po obejrzeniu wystawy zniszczonych i zaczytanych książeczek było im bardzo przykro, że tak mogą obchodzić się z nimi czytelnicy. Przypomnieli sobie ,o co prosi książka i obiecali , że będą o nią dbać i ją szanować.

Atrakcją dla dzieci był też „Kamishibai” - papierowy teatr po japońsku  kami -papier, shibai – teatr. Jest to teatr obrazkowy, teatr ilustracji wykonanych na kartach i umieszczonych w magicznej drewnianej skrzynce na wzór parawanu. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem. Teatrzyk Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji  i skupia na niej uwagę publiczności. Opowieść wychodzi na zewnątrz ekranu  a zebrani wokół widzowie wspólnie ją przeżywają. Na zajęciach zaprezentowana była bajka „O panach Palcach” Juliana Brudzewskiego, w której dzieci także miały swój udział wykonując polecenia przekazywane przez lektora.

Na zakończenie każda z grup wykonała kolorowe ilustracje do bajki o „Panach Palcach”, które będą wystawione w oknach naszej Wypożyczalni dla dorosłych przy ul. Dąbrowskiego 20 aby mogli je obejrzeć rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach.

Tydzień ten był również doskonałą okazją do tego, aby zaznajomić dzieci z pracą bibliotekarza i księgozbiorem biblioteki. Przekonać ich również, że biblioteka jest doskonałym miejscem, aby zacząć swoją przygodę z książką, którą warto czytać!