Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2019 Redaktor 634
grafika

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym ustanowionym dnia 3 lutego 2011 roku. Święto to ma na celu upowszechnienie tradycji walk o Wolną Ojczyznę. Zachęcamy do odwiedzenia Wypożyczalni książek w Nakle, gdzie przygotowano specjalną ekspozycję upamiętniającą żołnierzy wyklętych.

 


Żołnierze wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Polski walczyli o prawo do samostanowienia i demokracji. Nie tylko z bronią w ręku, ale i innymi sposobami przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W latach PRL-u nazywano żołnierzy wyklętych „zaplutymi karłami reakcji”. Nie zaprzestali walki mimo zakończonej wojny, nie godząc się na sowietyzację Polski. Walczyli o jej wolność. Jednak, by być wolnymi – musieli zginąć. Ci, którzy nie zginęli w walkach, zostali w ogromnym procencie zakatowani w UB-eckich więzieniach, bądź skazani podczas pokazowych procesów, które zazwyczaj kończyły się wyrokami śmierci.

 


Ostatnim niezłomnym żołnierzem zastrzelonym przez siły bezpieczeństwa był sierż. Józef Franczak ps. „Lalek”, co miało miejsce 21 października 1963 r. Ten dzień uważa się za koniec zbrojnego oporu żołnierzy niezłomnych.

 Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg