1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28.02.2019 Redaktor 634

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym ustanowionym dnia 3 lutego 2011 roku. Święto to ma na celu upowszechnienie tradycji walk o Wolną Ojczyznę. Zachęcamy do odwiedzenia Wypożyczalni książek w Nakle, gdzie przygotowano specjalną ekspozycję upamiętniającą żołnierzy wyklętych.

Żołnierze wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Polski walczyli o prawo do samostanowienia i demokracji. Nie tylko z bronią w ręku, ale i innymi sposobami przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W latach PRL-u nazywano żołnierzy wyklętych „zaplutymi karłami reakcji”. Nie zaprzestali walki mimo zakończonej wojny, nie godząc się na sowietyzację Polski. Walczyli o jej wolność. Jednak, by być wolnymi – musieli zginąć. Ci, którzy nie zginęli w walkach, zostali w ogromnym procencie zakatowani w UB-eckich więzieniach, bądź skazani podczas pokazowych procesów, które zazwyczaj kończyły się wyrokami śmierci.

Ostatnim niezłomnym żołnierzem zastrzelonym przez siły bezpieczeństwa był sierż. Józef Franczak ps. „Lalek”, co miało miejsce 21 października 1963 r. Ten dzień uważa się za koniec zbrojnego oporu żołnierzy niezłomnych.