Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Podróże życia ojca i syna
22.02.2019 Redaktor 747
grafika

W czwartkowe popołudnie, 21 lutego 2019 r. biblioteka przy ul. Bartkowskiego w Nakle gościła Roberta Czerniaka, podróżnika, autora książki „Podróże do granic”.

Ameryka – głównie część południowa i środkowa oraz Meksyk – jak też Australia, były tematem spotkania.

Kilka lat temu, do udziału w kolejnej podróży, Pan Robert namówił swojego 18-letniego syna Joachima. Już sam początek podróży był ekscytujący – lot starym samolotem o niskim pułapie - podczas którego mogli podziwiać wspaniałe widoki Andów. Niezwykły świat fauny: kajmany czarne, kapibara, ryby-psy, piranie, anakondy...- tę egzotykę podczas podróży mieli w zasięgu ręki.

Dzięki sprzyjającemu zbiegowi okoliczności dotarli do Góry Roraima położonej na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, gdzie podziwiać mogli wspaniałą florę, której 65% to gatunki endemiczne. Zajmująca była też dla nich prostota życia, ale też pomysłowość na życie lokalnych społeczności.

Po ok. 3-miesięcznej podróży, gdy żyli jeszcze wspomnieniami z niej, okazało się, że Joachim, wówczas już i dopiero 19-latek ma guza mózgu. Po operacji okazało się, że w związku z niedokrwieniem w rdzeniu kręgowym nastąpił niedowład nóg. Dzięki lekarzom, ale też niezwykłemu zaangażowaniu Pana Roberta, który codziennie zajmował się opieką, rehabilitacją i przede wszystkim mobilizacją syna do walki o zdrowie, ale też ogromnemu hartowi samego Joachima, po 2 i pół-letniej mordędze młody człowiek uzyskał satysfakcjonującą sprawność. Jedna z licznych książek, jakie ojciec przynosił synowi do szpitala - „Zimne piwo i krokodyle. Rowerem dookoła Australii”, której autorem jest Roff Smith - stała się inspiracją do kolejnej podróży. I tak na przełomie 2012 i 2013 roku odbyli przygodę, przemierzając w 176 dni Australię - 10341 km na rowerze i 2120 km autostopem.

Ponad dwugodzinne spotkanie, wypełnione ciekawymi opowieściami i prezentacją pięknych, barwnych zdjęć, Pan Robert zakończył stwierdzeniem, że oprócz wspaniałych wspomnień, jakie pozostaną po wspólnych wędrówkach ojca i syna pozostanie to, co najcenniejsze – wspaniała przyjaźń.

 

Wspomnienia z obu wypraw oraz historia walki o życie Joachima zawarta jest w książce autorstwa obu Panów „Podróże do granic”. Pozycja już niedługo będzie dostępna w nakielskiej bibliotece.

 

 Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg