21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
22.02.2019 Redaktor 723

Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zapraszamy do Wypożyczalni, gdzie przygotowana została wystawa poświęcona językowi polskiemu, na której nie mogło oczywiście zabraknąć książek profesora Jerzego Bralczyka i profesora Jana Miodka – czołowych polskich językoznawców. Dzieci wraz z rodzicami mogą sprawdzić swoje umiejętności wypożyczając i czytając książki pełne wierszowanych „połamańców językowych”, np.:

„Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,
Strząsa skrzydła z dżdżu,
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
Straszny wszczyna szum.
                                           /Czesław Kruszewski/

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od dwudziestu lat. Został proklamowany podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.