Jak zareagujesz, jeśli okaże się, że gdzieś na świecie masz 200 braci i sióstr?
22.02.2019 Redaktor 421

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Nakle omawiana była książka z serii reporterskiej  „Wszystkie dzieci Louisa”  Kamila Bałuka. W serii tej można znaleźć książki o tym, co nas dziwi i szokuje, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok nas lub na odległym krańcu świata.

Autor pod przykrywką dziennikarskiego śledztwa odkrywa przed czytelnikiem etyczne i pozaetyczne niuanse i meandry holenderskiego dawstwa nasienia w latach 80. i 90. oraz zmusza do postawienia trudnych pytań. Czy biologiczny ojciec powinien pozostać anonimowy? Czy dzieci, które urodziły się za pomocą tej metody, mają prawo poznać swoje rodzeństwo i korzenie? Sprawa rozbija się też o nazewnictwo: ojciec czy dawca? Pytań w toku lektury rodzi się naprawdę sporo i zdaje się, że na większość z nich nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.

Lektura jest z pewnością ciekawa, poszerzająca horyzonty, intrygująca, ale też momentami kontrowersyjna i specyficzna.

Na następne spotkanie DKK zapraszamy 20 marca o godz. 15:30, a tematem będzie książka „Umami” – Laia Jufresa.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.