Współczesna literatura norweska na spotkaniu DKK w Ślesinie
29.11.2018 Łukasz Walczyk 75

Dnia 27 listopada 2018 w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki odbyło się w bibliotece w Ślesinie spotkanie z panią Karoliną Drozdowską – tłumaczką, która przekładami literackimi zajmuje się od 2008 r. Przetłumaczyła m. in.  „Spadek” V. Hjorth „Płyń z tonącymi” L. Mytting , „Nie, po prostu nie”  N. Lykke , „Błękit” M. Lunde. Jest adiunktem Instytutu Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego i doktorem literaturoznawstwa. W 2013 r. wygrała konkurs NORLA (Centrum Norweskiej Literatury za Granicą) na felieton dla tłumaczy literatury norweskiej na świecie.  Prowadzi własną firmę KADMIUM, zajmującą się tłumaczeniami z języka norweskiego i na język norweski.

Tematem spotkania w bibliotece była książka Niny Lykke „Nie, po prostu nie”. Jest to powieść ukazująca współczesne życie w Norwegii. Gość biblioteki swoimi opowieściami o historii skandynawskiego kraju, jego zwyczajach i życiu oraz swojej pracy zawodowej jako tłumacza i wykładowcy, szybko zaskarbiła sympatię przybyłych na spotkanie. Karolina Drozdowska jest żywiołową i bardzo sympatyczną osobą, której dobrze się słuchało, a z którą jeszcze przyjemniej się rozmawiało.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 18 grudnia 2018 r. o godz. 16 00. Tematem dyskusji będzie książka R. P. Evansa pt „Sprzedawca marzeń”

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.