Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
„Przyśniła się dzieciom Polska” – gawęda historyczno-poetycka Małgorzaty Jarocińskiej
26.10.2018 Redaktor 852
grafika

W kalendarzu wydarzeń  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle zaplanowanych w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znalazła się gawęda historyczno-poetycka  Małgorzaty Jarocińskiej „Przyśniła się dzieciom Polska”.

Pani Małgorzata, historyk z pasją, znana  jest czytelnikom nakielskiej biblioteki ze swych interesujących opowieści bogato  ilustrowanych poezją i piosenką.

W czwartek, 25 października 2018 r. przybyli na spotkanie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii poświęconej dziejom Lwowa, który od XIV wieku należał do Polski i od stuleci zamieszkiwany był w większości przez polską ludność. Tak było do 1 listopada 1918 roku. Tego dnia oddziały wojsk  ukraińskich zajęły miasto, a do jego obrony stanęli młodzi Polacy – Orlęta Lwowskie.

W skład ochotniczych wojsk polskich wchodzili uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, chłopcy i dziewczęta. Ponieważ dorośli przebywali na innych frontach - wciąż trwała pierwsza wojna światowa - młodzi Polacy postanowili wyzwolić swoje miasto przekazane przez ustępujących zaborców wojskowym oddziałom ukraińskim, ściągniętym celowo do Lwowa.

W sumie w walkach po stronie polskiej brało udział 6022 osób, spośród których 1421 nie przekroczyło 17 roku życia, zaś najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg