Bliski i daleki wschód w naszym M4 czyli urok orientu
15.10.2018 Łukasz Walczyk 216

Cykl  historyczny „Opowieści czterech ścian, czyli jak się żyło w dawnych czasach” dobiegł końca. 11 października 2018 r. Anna Sergott opowiedziała czytelnikom nakielskiej biblioteki jaki wpływ na Europę miała kultura  Dalekiego Wschodu.

Mieszkańcy starego kontynentu od zawsze fascynowali się egzotyczną i bogatą kulturą wschodu. Już w starożytnym Rzymie zamożne damy ubierały się jedwabie z Chin, wyrafinowany smak potraw zawdzięczały indyjskim przyprawom, a Syria i Persja dostarczały wonności tak potrzebnych w domu i świątyni.
Kiedy w średniowieczu rozwinęły się wielkie miasta i republiki kupieckie, ożyły stare szlaki handlowe,  władcy, szlachta i patrycjat chętnie widział w swych domach tkaniny i inne dobra luksusowe ze wschodu. To chęć znalezienia łatwiejszej drogi do legendarnych skarbów Indii pchnęła Krzysztofa Kolumba i innych wielkich odkrywców w drogę.
Cóż nam zatem pozostało z tamtego splendoru w naszych współczesnych M? Sporo. Okazuje się bowiem, że wiele z  najbardziej oczywistych przedmiotów ma swoją egzotyczną historię.
Turcji, która reprezentowała dla Europejczyków kraje arabskie, zawdzięczamy kanapę, kawę, dywany i tulipany. Indie dały nam kaszmirowe szale, bawełniane ręczniki i wzorzyste tapety. Chiny to białe złoto – czyli niedościgniona porcelana, jedwabie, parasole, wachlarze i oczywiście herbata. Japonia zaś to wspaniałe meble z laki, parawany, jedwabie i konkurencyjna dla chińskiej porcelana. Raz rozpoczęta fascynująca podróż na wschód trwała przez wieki. Inspiracje stamtąd czerpane były silne w dobie rokoka – kiedy wielkie pałace siliły się na chińskie pawilony i pagody w ogrodach. Druga fala przyszła w II połowie XIX w. kiedy zmuszono Japonię do otwarcia się na świat. Artyści kraju wschodzącego słońca i ich oryginalna sztuka stały się jednym z impulsów do powstania Secesji.
Warto się zastanowić siedząc na wygodnej kanapie z filiżanką kawy, lub umykając przed deszczem pod parasolem i marząc o ciepłej herbacie jak wyglądałby nasz świat gdyby nie miłość naszych przodków do baśniowych krain wschodu.

Wykłady Anny Sergott zyskały duże uznanie słuchaczy, gdyż prelegentka w sposób interesujący i przystępny omawiała kolejne tematy cyklu historycznego, ilustrując je profesjonalnie przygotowanymi pokazami multimedialnymi.