"Opowieści czterech ścian" - lata 60.- 80. XX w.
21.09.2018 Redaktor 1075

Lata 60.-80. XX w.

20 września 2018 r. nakielska biblioteka gościła Panią Annę Sergot, która po raz dziesiąty przybliżyła temat z cyklu „Opowieści czterech ścian, czyli jak się żyło w dawnych czasach”. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym poświęcona była latom 60., 70. i 80. XX w.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że to lata eksperymentów z formą przedmiotów. Rzeczy mają być użyteczne, ładne i modne. Ten ostatni czynnik powoli wybije się na prowadzenie, zwłaszcza na zachodzie, gdzie kompletuje się meble czy galanterię konkretnego designera.  Są to czas, z jednej strony, lęku przed zimną wojną i bombą atomową, z drugiej, fascynacji lotami w kosmos i tym, co przyniesie przyszłość. Stąd nieraz niezwykle zaskakujące kształty, kolory czy materiały – zwłaszcza coraz powszechniejsze tworzywa sztuczne. Za żelazną kurtyną wyglądało to nieco inaczej. Twórcy zostają podporządkowani potrzebom przemysłu. Borykają się z nieustającymi brakami, czy niezrozumieniem ze strony urzędników zatwierdzających projekty do produkcji. Mimo to udało się osiągnąć zaskakująco wiele, prace Teresy Kruszewskiej, Czesława Knothe, Józefa Chirowskiego czy Romana Modzelewskiego znajdowały uznanie w swoich czasach, dziś wiele z nich pretenduje do miana „kultowych”. Lata 60 te i 70 te to złota era polskiego szkła i ceramiki. Nigdy przedtem ani potem nie mogliśmy się pochwalić taką plejadą zdolnych twórców: Lubomir Tomaszewski, Wit Płażewski, Danuta Duszniak Jan Sylwester Drost i Eryka trzewik Drost, to tylko kilka spośród wielu nazwisk twórców, dzięki którym nasze wyroby osiągnęły światowy poziom, a dziś są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim.
Lata 80. nie były ze względów politycznych i ekonomicznych łatwym czasem dla twórców. Nawet jednak i wtedy, w mrokach stanu wojennego i kryzysu gospodarki Władysław Wołkowski ze swoją wikliną i Aleksander Kuczma ze świeżym „pro zachodnim” spojrzeniem na mające nas otaczać przedmioty pozwalały z nadzieją spoglądać w przyszłość polskiego designu.

Na kolejne spotkanie z prezentowanego cyklu zapraszamy 11 października 2018 r. o godz. 16.30.