Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
"Opowieści czterech ścian" - lata 60.- 80. XX w.
21.09.2018 Redaktor 1209
grafika

Lata 60.-80. XX w.

 

20 września 2018 r. nakielska biblioteka gościła Panią Annę Sergot, która po raz dziesiąty przybliżyła temat z cyklu „Opowieści czterech ścian, czyli jak się żyło w dawnych czasach”. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym poświęcona była latom 60., 70. i 80. XX w.


Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że to lata eksperymentów z formą przedmiotów. Rzeczy mają być użyteczne, ładne i modne. Ten ostatni czynnik powoli wybije się na prowadzenie, zwłaszcza na zachodzie, gdzie kompletuje się meble czy galanterię konkretnego designera.  Są to czas, z jednej strony, lęku przed zimną wojną i bombą atomową, z drugiej, fascynacji lotami w kosmos i tym, co przyniesie przyszłość. Stąd nieraz niezwykle zaskakujące kształty, kolory czy materiały – zwłaszcza coraz powszechniejsze tworzywa sztuczne. Za żelazną kurtyną wyglądało to nieco inaczej. Twórcy zostają podporządkowani potrzebom przemysłu. Borykają się z nieustającymi brakami, czy niezrozumieniem ze strony urzędników zatwierdzających projekty do produkcji. Mimo to udało się osiągnąć zaskakująco wiele, prace Teresy Kruszewskiej, Czesława Knothe, Józefa Chirowskiego czy Romana Modzelewskiego znajdowały uznanie w swoich czasach, dziś wiele z nich pretenduje do miana „kultowych”. Lata 60 te i 70 te to złota era polskiego szkła i ceramiki. Nigdy przedtem ani potem nie mogliśmy się pochwalić taką plejadą zdolnych twórców: Lubomir Tomaszewski, Wit Płażewski, Danuta Duszniak Jan Sylwester Drost i Eryka trzewik Drost, to tylko kilka spośród wielu nazwisk twórców, dzięki którym nasze wyroby osiągnęły światowy poziom, a dziś są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim.
Lata 80. nie były ze względów politycznych i ekonomicznych łatwym czasem dla twórców. Nawet jednak i wtedy, w mrokach stanu wojennego i kryzysu gospodarki Władysław Wołkowski ze swoją wikliną i Aleksander Kuczma ze świeżym „pro zachodnim” spojrzeniem na mające nas otaczać przedmioty pozwalały z nadzieją spoglądać w przyszłość polskiego designu.

 

Na kolejne spotkanie z prezentowanego cyklu zapraszamy 11 października 2018 r. o godz. 16.30.

 


Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg