Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Nieznane karty historii odkrywa Michał Wójcik
15.06.2018 Redaktor 1305
grafika

14 czerwca 2018 r. gościem nakielskiej biblioteki był historyk i dziennikarz Michał Wójcik, który barwnie i ze swadą opowiadał o bohaterce swej ostatniej książki Wandzie Kronenberg. „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki” jest zapisem śledztwa, które autor rozpoczął szukając tematu do zleconego przez gazetę dodatku na rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zamawiając w Bibliotece Narodowej materiały trafił na wspomnienia powstańca, a w nich na niezwykły opis pewnej kobiety, która „przelazła przez barykadę, szła z pejczem w dłoni”. Historia wydawała się tak nieprawdopodobna, że autor postanowił zgłębić temat.

Wspomnianą  kobietą okazała się być Wanda Kronenberg, córka barona Leopolda Kronenbrega, arystokraty żydowskiego pochodzenia, przedstawiciela jednej z najbogatszych rodzin w przedwojennej Polsce.

Podczas czteroletniej pracyz setek dokumentów rozrzuconych po archiwach i prywatnych szufladach, Michał Wójcik złożył obraz kobiety, która z jednej strony fascynuje swoimi umiejętnościami i wolą przeżycia, z drugiej zaś wzbudza niechęć w związku ze współpracą z okupantami. W ocenie autora Wanda Kronenberg to postać absolutnie niejednoznaczna, ani pozytywna, ani bezwzględnie negatywna.

W momencie wybuchu wojny miała 17 lat i mimo młodego wieku  wkrótce została skuteczną agentką. Jak wskazują wyniki badań Michała Wójcika ta młoda dziewczyna pracowała jednocześnie dla Gestapo, AK, NKWD i wywiadu brytyjskiego. Najprawdopodobniej Wanda Kronenberg zaczęła współpracę z wywiadem niemieckim będąc szantażowana, z tytułu ustaw norymberskich. Stronom konfliktu przyznawała, że musi tak robić, żeby chronić najbliższych. Potem, stopniowo ten świat służb, świat przygody i tajemnicy ewidentnie jej się podobał mimo, że balansowała na granicy życia i śmierci.

Zainteresowanych nieznaną historią Wandy Kronenberg i książką Michała Wójcika „Baronówna” zapraszamy do bibliotek przy ul. Dąbrowskiego 20 i  Filii w Ślesinie.

 

Było to już ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Jego uczestniczki sprawiły nam miłą niespodziankę dziękując pięknymi kwiatami słonecznika za ciekawe spotkania i miło spędzany czas w bibliotece. My również dziękujemy

 Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg