Indie widziane oczami Marka Pindrala
13.04.2018 Łukasz Walczyk 684

W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle gościł podróżnik i fotograf  Marek Pindral. W czwartek,  12 kwietnia 2018 r. na spotkaniu z czytelnikami autor  promował swą ostatnią  książkę pt. „Indie czyli świat”, w której  dzieli się wrażeniami z podróży po tym niezwykłym kraju. Podróżnik barwnie i zajmująco opowiadał o miejscach rzadko odwiedzanych przez turystów i ludziach, których spotykał podczas swych wędrówek. Plastyczny język, jakim Pan Marek  snuł swoją opowieść, sprawił, że czytelnicy bez trudu w wyobraźni mogli  przenieść się do misternie zdobionych pałaców Rajasthanu czy do Biblioteki Liści Palmowych, gdzie spisane są losy ludzkości, przeszłe oraz przyszłe. Zabrał też słuchaczy do świątyni dedykowanej  bogini Karni Mata gdzie zamieszkuje około 200 tys. szczurów. Gryzonie panoszą się tam wszędzie, będąc dokarmiane przez turystów. Szczury nie potrzebują jednak dodatkowych smakołyków, ponieważ specjalnie dla nich obsługa świątyni gotuje potrawy z ziarna, owsianki, mleka, kokosów czy cukru. Obecność owych zwierząt w obiekcie sakralnym oraz kult jakim są obdarzane nie jest dziełem przypadku. Ma swoje religijne uzasadnienie, związane z wiarą w reinkarnację.

Niewątpliwą atrakcją  spotkania były też fotografie  autorstwa podróżnika – niezwykle różnorodne, zachwycające mnogością szczegółów i barw, dodatkowo działające na wyobraźnię odbiorcy.

Po półtoragodzinnym, bardzo interesującym spotkaniu, uczestnicy mogli nabyć książkę Indie czyli świat” wraz z autografem autora.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.