„Jak się żyło w PRL-u” - lekcja biblioteczna
21.03.2018 Łukasz Walczyk 218

Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją, aby opowiedzieć dzieciom o nieznanych im obliczach PRL-u. Czasy te dla najmłodszych są odległą historia, ale w pamięci ich dziadków zapewne wciąż żywe, bo to przecież czasy ich młodości.

O tym jak się żyło w PRL-u, dowiedzieli się uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej Nr 2, którzy 16 marca 2018 r. pod opieką wychowawcy Pani Marii Techner, odwiedzili bibliotekę przy ul. Bartkowskiego 1 w Nakle.

Oglądając prezentację multimedialną dzieci poznały artykuły życia codziennego oraz przybory szkolne, które powszechne były w czasach PRL-u. Usłyszały, że nie było wówczas kolorowych zeszytów czy piórników, a wyprawkę do szkoły kompletowano już od końca roku szkolnego. Nowe podręczniki otrzymywali na talony tylko prymusi, pozostali uczniowie musieli między sobą odkupywać książki. Dzieci dowiedziały się również, że do szkoły chodziło się w mundurku z naszytą tarczą szkolną. Żywność kupowało się na kartki stojąc w ogromnych kolejkach, natomiast pomarańcze były rarytasem dostępnym tylko na święta. Mali goście byli bardzo zdziwieni, że w naszym kraju były czasy pustych półek i cieszą się, że okres ten jest już tylko historią.