„Opowieści czterech ścian” przy pączku i kawie
09.02.2018 Łukasz Walczyk 835
grafika

Za nami kolejny wykład z cyklu „Opowieści czterech ścian”. 8 lutego 2018 r. Anna Sergott zabrała  czytelników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle w „złote czasy” renesansu i manieryzmu. Ton ówczesnej Europie nadawała piękna Italia ze swoim zachwytem nad ideami humanizmu, antykiem czy umiłowaniem doczesnych przyjemności.  Jej sztuka, moda i styl życia promieniowały na inne kraje. Władcy starego kontynentu mieli ambicję dogonić czy prześcignąć świetny dwór Medyceuszy. Ludzie tamtej epoki zaczęli skupiać się na wykorzystaniu tego czasu, który im dano na ziemi. „Człowiek” stał się centrum renesansowego makrokosmosu. Aby jak najpełniej przeżyć wszystko co oferuje doczesność potrzebował wygodnych mebli, doskonałej kuchni pełnej nowinek z dalekich krajów. Nie wahał się brać pełnymi garściami z tego co przynosił mu los, grzeszył, na wszelkie możliwe sposoby przekonany, że drugiej szansy od losu mieć nie będzie. W tamten świat przepychu i  radości wprowadzają nas wielcy artyści epoki: Carpaccio, Tycjan, Clouet czy Aertsen. Wykład przeprowadził zebranych od Włoch, gdzie zajrzeli do sypialni i sal reprezentacyjnych, przez Francję i jej łazienki, aż po kuchnię Niderlandów. 

Stąd już krok do obfitości baroku i frywolności rokoka, a także prymatu Francji w dziedzinie sztuki i meblarstwa, to już jednak temat na kolejne spotkanie.

Dzisiejsze popołudnie w bibliotece  przebiegało w miłej i… słodkiej atmosferze, bowiem  jak na  tłusty czwartek przystało,  nie zabrakło tradycyjnego pączka  i  filiżanki aromatycznej kawy.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg