„Poznajemy bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę”
04.12.2017 Łukasz Walczyk 73

W 2017 r. przypada 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej  okazji Sejm RP ogłosił rok 2017  Rokiem Tadeusza Kościuszki.  W ramach jego obchodów w bibliotece w Trzeciewnicy odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona  temu wybitnemu Polakowi, w której uczestniczyli uczniowie klasy V z p. Anną Kasprzyk. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o bohaterze dwóch narodów, jego życiu, działalności i walce w obronie suwerenności i niepodległości Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Utrwaleniem informacji o Kościuszce było rozwiązanie krzyżówki. Na zakończenie zajęć uczniowie poszukiwali w Internecie ciekawostek o bohaterze oraz książek w katalogu on -line PiMBP w Nakle n. Not.

Druga lekcja biblioteczna poświęcona była katalogom i kartom katalogowym, a uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV z p. Izabelą Stefańską – Król. Czwartoklasiści dowiedzieli się, że w bibliotekach na terenie miasta i gminy Nakło nad Notecią już nie ma kartkowych katalogów bibliotecznych. Obecnie wszystkie informacje o księgozbiorze znajdziemy w katalogu on-line PiMBP w Nakle nad Notecią. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o katalogach  i kartach katalogowych. Dowiedzieli się jakie informacje musiały być zamieszczone na kartach i jak były one poukładane w katalogach. W części praktycznej każdy czwartoklasista otrzymał inną książkę, do której wypisał kartę katalogową.