Andrzejkowe harce w Potulicach
04.12.2017 Jolanta Dąbrowska 68

Andrzejkowe wróżby to doskonała okazja, aby pobyć razem, pośmiać się i popatrzeć na świat przez różowe okulary. Dlatego też Filia biblioteczna w Potulicach w wigilię świętego Andrzeja zaprosiła swych najmłodszych czytelników do wspólnej zabawy. Wśród andrzejkowych wróżb było serce i szpilki - zabawa  polegająca na tym, że na wyciętym z papieru sercu z jednej strony wypisujemy wszystkie znane nam męskie (lub damskie w wersji dla chłopców) imiona. Następnie odwracamy kartkę tyłem do osoby ze szpilką. Ta musi wbić szpilkę w kartkę. Osoba, której imię przebiła szpilką, jest jej pisana.
Inna andrzejkowa wróżba polegała na ustawianiu butów wszystkich obecnych osób jeden za drugim w kierunku drzwi. Ta osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza weźmie ślub. Jednak najwięcej emocji wzbudziło lanie wosku przez dziurkę od klucza. Odgadywanie z zastygniętej masy zawodu i cech przyszłego małżonka, bądź małżonki  wymagało nie lada wyobraźni i wywołało wiele śmiechu. Andrzejkowym harcom towarzyszyło słodkie co nieco przygotowane przez bibliotekarkę.