Jak mieszkali starożytni Grecy i Rzymianie opowiadała Anna Sergott.
24.11.2017 Łukasz Walczyk 119

W listopadowe popołudnie (23.XI.2017 r.) w nakielskiej bibliotece Anna Sergott kontynuowała opowieści czterech ścian. Tematem bogato ilustrowanej  prelekcji były budowle mieszkalne oraz ich wyposażenie w starożytnej Grecji i Rzymie.

Kultura antycznej Grecji stanowi podstawę cywilizacji europejskiej w wielu dziedzinach. Tam nauczali słynni filozofowie, rozwijała się matematyka, medycyna, prawo, demokracja… A jak było z greckim domem i jego mieszkańcami?
W czasach archaicznych schronienie stanowiły szałasy na planie koła. Z czasem pod wpływem architektury świątynnej – megaronu zaczął się kształtować model domu z kamienia. Miał on prosty schemat składający się z przedsionka i megaronu czyli dużej izby z otworem w dachu w którym można było ulokować palenisko. W czasach Grecji klasycznej ten układ nieco się rozbudował, wokół centralnego dziedzińca umieszczano pomieszczenia o ściśle określonym przeznaczeniu – sypialnie, kuchnie, pomieszczenia dla niewolników, oikos- pokój rodzinny, andron- pokój mężczyzn i w końcu gineceum – izby wyłącznie dla kobiet. Taki podział wynikał między innymi z roli jaką pełnili poszczególni mieszkańcy. Obywatelem polis był wyłącznie mężczyzna, tylko on dziedziczył, walczył i brał udział w życiu publicznym. A kobiety? Cóż, o ich życiu i śmierci decydował ojciec lub mąż, a obcy mężczyzna właściwie nie powinien ich oglądać. Stąd przesunięcie pomieszczeń kobiecych na tyły domu, aby utrudnić do nich dostęp.
Domy greckie zwłaszcza w przypadku zamożniejszych obywateli były bogato wyposażane, dekorowane malarstwem ścienny i mozaikami, czasami bywały w nich nawet … łazienki, traktowane jak szczyt luksusu.
Starożytny rzymianin budował swój dom ze znacznie większym rozmachem, choć w oparciu o greckie i etruskie wzorce. Wille patrycjuszy składały się nie raz z kilkudziesięciu pomieszczeń. Wiele z nich miało określone funkcje, jak triclinium – jadalnia czy cubiculum- sypialnia. Istotną rolę pełniło atrium – pomieszczenie z otworem w dachu i basenem w podłodze, traktowane jako serce domu służyło do przyjmowania gości. Oczywiście sale wyposażano w odpowiednie meble i dekoracje. Dumą właściciela była jego łaźnia lub łazienka, zwłaszcza że Rzymianie traktowali mycie i kąpiele nie tylko jako konieczność, ale i ogromną przyjemność. Równie wiele można by powiedzieć o kuchni, w końcu mieszkańcy Wiecznego Miasta zapisali się w historii jako smakosze.
Wszystkie te udogodnienia i luksusy nie były dostępne dla plebsu. Ubożsi  zamieszkiwali w insulach – starożytnym odpowiednikach  kamienic czynszowych. Niskie, ciemne pomieszczenia, małe pokoje w których gnieździły się nie raz bardzo liczne rodziny, bez wody która doprowadzana była tylko na parter, bez ubikacji za to z wiecznym uczuciem strachu przed najgorszą z rzymskich plag – pożarem.
Przez wieki właśnie Rzym wyznaczał standardy dla cywilizowanego świata, a prowincje próbowały go naśladować. Wraz z jego upadkiem wiele osiągnięć tej antycznej kultury uległo zapomnieniu na długie wieki, by z niemałym wysiłkiem powrócić. Na szczęście dla nas, bo choć mało kto ma własną łaźnię, to bez łazienki, toalety czy ogrzewania raczej trudno wyobrazić sobie współczesnym życie.