„Kobieta i geniusz” w bibliotece w Potulicach
30.10.2017 Łukasz Walczyk 154

Debiutancka książka Marie Benedict „Pani Einstein” była tematem kolejnego spotkania (24 października 2017 r.) Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Potulicach. Klubowiczki  podzieliły się wrażeniami i emocjami po przeczytanej lekturze.  Tytuł już sugeruje kto jest głównym bohaterem – żona noblisty Alberta Einsteina, Mileva  Marić. Jest to kobieta, której życie od początku nie było proste. Obarczona kalectwem postanawia poświęcić się nauce i wyjeżdża do Zurychu. Jednak spotkanie z Albertem, gorąca miłość i wspólna pasja do nauki łączy ich losy i zostają małżeństwem. Pracują razem, a jednak to mąż Milevy  zostaje uznany za twórcę „teorii względności”,  ona zaś pozostaje w cieniu sławnego męża.

Sytuacje przedstawione w „Pani Einstein" wprawdzie są uważane za prawdopodobne, jednak przez brak możliwości potwierdzenia ich, nie można powiedzieć o książce, że jest ona oparta na faktach. Sama autorka przyznaje, iż powieść jest próbą odpowiedzi na pytanie „co by było gdyby” w oparciu o nieliczne, dostępne źródła, takie jak listy, które Albert i Mileva wysyłali do siebie po ślubie.

Klubowiczki oceniły, że „Pani Einstein” to książka na którą  warto zwrócić uwagę. To bardzo dobra beletrystyka, historia w niej  zawarta pokazuje, iż wybitni ludzie nie są doskonali – tak samo mają problemy i wątpliwości w każdej sferze życia.

Następne spotkanie odbędzie się 21 listopada o godz. 15.00 i omawiana będzie książka Cezarego Łazarewicza (laureata tegorocznej Nagrody Nike) pt. „Żeby nie było śladów”.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach   programu Dyskusyjne Kluby Książki.