„Kobieta i geniusz” w bibliotece w Potulicach
30.10.2017 Łukasz Walczyk 689
grafika

Debiutancka książka Marie Benedict „Pani Einstein” była tematem kolejnego spotkania (24 października 2017 r.) Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Potulicach. Klubowiczki  podzieliły się wrażeniami i emocjami po przeczytanej lekturze.  Tytuł już sugeruje kto jest głównym bohaterem – żona noblisty Alberta Einsteina, Mileva  Marić. Jest to kobieta, której życie od początku nie było proste. Obarczona kalectwem postanawia poświęcić się nauce i wyjeżdża do Zurychu. Jednak spotkanie z Albertem, gorąca miłość i wspólna pasja do nauki łączy ich losy i zostają małżeństwem. Pracują razem, a jednak to mąż Milevy  zostaje uznany za twórcę „teorii względności”,  ona zaś pozostaje w cieniu sławnego męża.

Sytuacje przedstawione w „Pani Einstein" wprawdzie są uważane za prawdopodobne, jednak przez brak możliwości potwierdzenia ich, nie można powiedzieć o książce, że jest ona oparta na faktach. Sama autorka przyznaje, iż powieść jest próbą odpowiedzi na pytanie „co by było gdyby” w oparciu o nieliczne, dostępne źródła, takie jak listy, które Albert i Mileva wysyłali do siebie po ślubie.

Klubowiczki oceniły, że „Pani Einstein” to książka na którą  warto zwrócić uwagę. To bardzo dobra beletrystyka, historia w niej  zawarta pokazuje, iż wybitni ludzie nie są doskonali – tak samo mają problemy i wątpliwości w każdej sferze życia.

Następne spotkanie odbędzie się 21 listopada o godz. 15.00 i omawiana będzie książka Cezarego Łazarewicza (laureata tegorocznej Nagrody Nike) pt. „Żeby nie było śladów”.

 

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach   programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

 

  

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg