Książka laureata Nagrody Nike 2017 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Ślesinie
23.10.2017 Łukasz Walczyk 177

18 października na spotkaniu DKK w bibliotece w Ślesinie omawiano książkę Cezarego Łazarkiewicza pt. „Żeby nie było śladów”, która została uznana najlepsza książką, a jej autor został w 2017 r.  laureatem Nagrody Literackiej Nike. To pierwsza w historii nagroda dla reportażu historycznego. Cezary Łazarkiewicz próbuje w niej odtworzyć  okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki poetki Barbary Sadowskiej. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.  To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.  Uczestniczki dyskusji były bardzo poruszone lekturą. Stwierdziły, że to wstrząsająca, smutna  historia, która przypomina warunki, w jakich żyliśmy w Polsce po wojnie. Książka wywołała wzruszenie i  łzy i oraz jest gorzką lekcją historii.

Następne spotkanie DKK w Ślesinie 21  listopada 2017r.   o godz. 16.00.
Omawiana będzie książka – Jennifer Ryan - „Chórzystki”.

Spotkania DKK są otwarte dla wszystkich. Zapraszamy.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.