„Wesele” czytane pensjonariuszom ZOL nakielskiego szpitala
15.09.2017 Jolanta Dąbrowska 318

Na początku września rozpoczęła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Wspólne czytanie lektury odbywało się w różnych publicznych miejscach w całej Polsce.

W czwartek 14.09 br. pracownik biblioteki przy szpitalu zagościł wśród pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo Leczniczego z egzemplarzem Wesela, aby przeczytać fragment utworu i przybliżyć postać Stanisława Wyspiańskiego.
Po przeczytaniu przez bibliotekarza fragmentu aktu pierwszego pensjonariusze z dużym zainteresowaniem wysłuchali biografii Stanisława Wyspiańskiego. Zafascynowani byli różnorodnością talentów oraz wyjątkowymi cechami charakteru autora dramatu.
Wyspiański był dramatopisarzem, poetą, malarzem, rysownikiem, grafikiem, ilustratorem, twórcą nowoczesnego teatru polskiego, wielkim patriotą, upartym i konsekwentnym człowiekiem. Do ostatnich swych dni tworzył. Kiedy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie deski do ramion, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Był również autorem projektu kostiumu Lajkonika co było dla większości pacjentów dużym zaskoczeniem. Stanisław Wyspiański zmarł mając zaledwie 38 lat.