„Wakacyjna przygoda w bibliotece”
25.07.2017 Łukasz Walczyk 375

Wakacje trwają w najlepsze, a zajęcia dla dzieci w Filii Ogólnej dobiegły już końca. Uczestnicy brali udział w zajęciach literackich, plastycznych oraz grach i zabawach. Oferta była różnorodna, pozwalała nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale także pozwalała pobudzić wyobraźnię, dziecięcą fantazję oraz przekonać dzieci, że czytanie jest ok.

Z dużym zaangażowaniem i radością dzieci podeszły do sesji fotograficznej „Słoneczne Nakło”. Każdy samodzielnie wykonał fotografię okolicznego krajobrazu, a z najciekawszych fotek  powstał plakat.  Ciekawe i pouczające okazały się też zajęcia „Pomiędzy książką, a Internetem” oraz „Kodowanie na ekranie, kodowanie na dywanie”, które przeprowadziła pani Karolina Baczyńska, nauczyciel nauczania początkowego w Paterku. Nawet  najmłodsze dzieci dzięki grom i zabawom poznały zasady i reguły, które odpowiadają im potrzebom rozwojowym, rozwijają myślenie komputacyjne. Przekonały się, że programowanie  to sposób myślenia.

Każdego dnia zajęć głośno czytano opowiadania, wiersze, legendy. Literackie zajęcia często połączone były z plastycznymi. Po wysłuchaniu np. „Rzepki” uczestnicy zilustrowali ją w wybranych przez siebie technikach.  Czytano również opowiadania: T. Jansona „Historia o ostatnim smoku”,   „Opowiadania z Doliny Muminków”. Powstały ciekawe akwaria z kartonu i papieru, a pomysły zaczerpnięto z fragmentu książki „Ciekawe dlaczego rybom wyrosły nogi ?”. Dużą ciekawość wzbudziła legenda „Dlaczego na Bałtyku nie ma przypływów”.

W czasie wspólnych spotkań było wiele zajęć ruchowych np.: zabawy z piłką, ze skakanką, poszukiwania zagubionych między książkami liczb, biblioteczny detektyw,  gabinet figur woskowych, szukany. Było też coś dla umysłu i relaksu np. mandale, zgaduj zgadula, krzyżówki wakacyjne i ekologiczne, zagadki i zabawy ze słowem, rebusy i gry stolikowe jak „ Węże i drabiny”. Czas wspólnie spędzony podczas bibliotecznych zajęć wakacyjnych był okazją do integracji i nawiązania przyjaznych stosunków między uczestnikami.

godziny otwarciav4.jpg
co kiedy gdzieV2.jpg