Wakacyjne zajęcia w bibliotece w Trzeciewnicy
17.07.2017 Jolanta Dąbrowska 557

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia dla dzieci zorganizowane przez bibliotekę w Trzeciewnicy. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się zabawy: słodki wąż, biblioteczny detektyw, owocowa sałatka i fanty, które integrowały grupę. Przez dwa tygodnie dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, literackich i plastycznych. Wyobraźnią, kreatywnością, pomysłowością wykazały się podczas zajęć plastycznych pt „Bajkowe stwory, a nawet potwory” i stworzyły oryginalne postacie z krepy, kartonów i pudełek oraz ułożyły krótką historię stworka. Spotkanie z „Wesołym alfabetem” to zabawy z alfabetem polskim, zagadki językowe, gimnastyka dla języka oraz rymowanki i literkowe kalambury.
W czasie zajęć plastycznych dzieci wykonały pierwszą literę swojego imienia krepowymi kulkami. Jakie są Nikole? Co lubią chłopcy o imieniu Tobiasz? Kim będą w przyszłości Zosie? Na te i wiele innych pytań odpowiadały dowcipne wierszyki. Dzieci dowiedziały się także pochodzenia swego imienia oraz jakimi cechami wyróżniają się osoby, które je noszą.
Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły, dlatego też w bibliotece odbyły się zajęcia pt. „Szlakiem miast leżących nad Wisłą”. Po wysłuchaniu legendy pt. „Wisła” uczestnicy wykonali makietę z wyróżniającą się rzeką, wymieniając leżące nad nią miasta.
Natomiast zajęcia literacko – plastyczne „Kolorowe rymy J. Brzechwy” przypomniały dzieciom najsłynniejsze wierszyki poety. Były też inspiracją do zabawy z masą solną, z której powstały stragany z warzywami.
W bibliotece odbyły się również dwudniowe warsztaty plastyczne, które przeprowadziła pani Elżbieta Gajek–Ziemniak. Ich uczestnicy wykonali ciekawe i oryginalne prace. Podczas bibliotecznych spotkań odbywało się też cykliczne czytanie pt „Dzieci czytają dzieciom”.
Wspólnie spędzony czas obfitował również w zabawy na świeżym powietrzu z piłką i chustą animacyjną, za wypożyczenie której dziękujemy pani Katarzynie Mikołajczak – dyrektorowi Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy.
Miłą niespodziankę uczestnikom zajęć sprawili Pani Krystyna Dawidowicz – sołtys Trzeciewnicy, Państwo R. T. Mazurowie oraz rodzice ofiarowując słodycze i owoce. Dwutygodniowe letnie zajęcia w bibliotece zakończyło rozdanie upominków: przyborów szkolnych, książek i słodyczy.