„Czytanie porusza” – III Ogólnopolska Noc Bibliotek za nami.
05.06.2017 Łukasz Walczyk 607

W sobotę, 3 czerwca 2017 r. ponad 1300 bibliotek z całego kraju zaprosiło na ogólnopolską Noc Bibliotek. W tym gronie znalazła się również  Filia Dziecięca Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle zapraszając w progi biblioteki przy ul. Bartkowskiego 1.

Noc Bibliotek to wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo oraz biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Jej Głównym Organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatorami  Instytut Książki, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a partnerami, m.in.: Biblioteka Narodowa i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Czytanie porusza”,  i jak wieloznacznym ono jest, przekonali się  jej uczestnicy.
Nakielską Noc Bibliotek rozpoczęły „Literackie poszukiwania w terenie”. Uczestnicy podchodów odpowiadali na pytania dotyczące treści utworów znanego i lubianego poety dziecięcego, Jana Brzechwy oraz odgadywali ich tytuły. Natomiast większość zadań, które czekały również na „zawodników” wymagało wykrzesania z siebie odrobiny wysiłku fizycznego, co spotkało się z nieskrywaną radością.
Po zmaganiach terenowych dzieci przystąpiły do tworzenia plakatów zachęcający do czytania książek. W trakcie pracy poznały wiele ciekawych sentencji i cytatów poświęconych tematowi, jak również zalety czytania.  Inwencję twórczą i pomysłowość będzie można wkrótce podziwiać w bibliotece przy ul. Dąbrowskiego w Nakle.
Kolejnym etapem sobotniej nocy były „Zabawy naszych rodziców i dziadków”. Milusińscy z wielką chęcią przystępowali zarówno do gier stolikowych, jak i zabaw plenerowych. Grali w domino, bierki, warcaby, statki, układali Jengę, Sobotniej nocy aura dopisała i można było, pod rozgwieżdżonym niebem, rozegrać drużynowe rozgrywki w nieznany nikomu  Kyp (gra podobna do „zbijańca”). Okazało się też, że nie wszyscy dotychczas kręcili kółka hula hop, czy grali w klasy – tej nocy mieli ku temu okazję.
Po rozgrywkach stolikowych i plenerowych dzieci odgadywały też zagadki słowne i  wyjaśniały znaczenia powiedzeń.
Nie zabrakło też akcentu inaugurującego XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom –  milusińscy wysłuchali fragmentu tekstu z książki pt. „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Perlak.
Punktem kulminacyjnym sobotniej imprezy była emisja filmu pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, który jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” szwedzkich autorów Martina Widmarka i Heleny Willis. Film zdobył nagrodę publiczności na 3. festiwalu Kino Dzieci.
Po północy, uśmiechnięci i pełni emocji uczestnicy, opuścili progi biblioteki, wyrażając chęć uczestnictwa w kolejnej bibliotecznej przygodzie.
Dziękujemy sponsorom za kulinarne urozmaicenie Nocy Bibliotek.