„Czytanie porusza” – III Ogólnopolska Noc Bibliotek za nami.
05.06.2017 Łukasz Walczyk 857
grafika

W sobotę, 3 czerwca 2017 r. ponad 1300 bibliotek z całego kraju zaprosiło na ogólnopolską Noc Bibliotek. W tym gronie znalazła się również  Filia Dziecięca Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle zapraszając w progi biblioteki przy ul. Bartkowskiego 1. 

Noc Bibliotek to wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo oraz biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Jej Głównym Organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, współorganizatorami  Instytut Książki, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a partnerami, m.in.: Biblioteka Narodowa i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Czytanie porusza”,  i jak wieloznacznym ono jest, przekonali się  jej uczestnicy.
Nakielską Noc Bibliotek rozpoczęły „Literackie poszukiwania w terenie”. Uczestnicy podchodów odpowiadali na pytania dotyczące treści utworów znanego i lubianego poety dziecięcego, Jana Brzechwy oraz odgadywali ich tytuły. Natomiast większość zadań, które czekały również na „zawodników” wymagało wykrzesania z siebie odrobiny wysiłku fizycznego, co spotkało się z nieskrywaną radością.
Po zmaganiach terenowych dzieci przystąpiły do tworzenia plakatów zachęcający do czytania książek. W trakcie pracy poznały wiele ciekawych sentencji i cytatów poświęconych tematowi, jak również zalety czytania.  Inwencję twórczą i pomysłowość będzie można wkrótce podziwiać w bibliotece przy ul. Dąbrowskiego w Nakle.
Kolejnym etapem sobotniej nocy były „Zabawy naszych rodziców i dziadków”. Milusińscy z wielką chęcią przystępowali zarówno do gier stolikowych, jak i zabaw plenerowych. Grali w domino, bierki, warcaby, statki, układali Jengę, Sobotniej nocy aura dopisała i można było, pod rozgwieżdżonym niebem, rozegrać drużynowe rozgrywki w nieznany nikomu  Kyp (gra podobna do „zbijańca”). Okazało się też, że nie wszyscy dotychczas kręcili kółka hula hop, czy grali w klasy – tej nocy mieli ku temu okazję.
Po rozgrywkach stolikowych i plenerowych dzieci odgadywały też zagadki słowne i  wyjaśniały znaczenia powiedzeń.
Nie zabrakło też akcentu inaugurującego XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom –  milusińscy wysłuchali fragmentu tekstu z książki pt. „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Perlak.
Punktem kulminacyjnym sobotniej imprezy była emisja filmu pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, który jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” szwedzkich autorów Martina Widmarka i Heleny Willis. Film zdobył nagrodę publiczności na 3. festiwalu Kino Dzieci.
Po północy, uśmiechnięci i pełni emocji uczestnicy, opuścili progi biblioteki, wyrażając chęć uczestnictwa w kolejnej bibliotecznej przygodzie.
Dziękujemy sponsorom za kulinarne urozmaicenie Nocy Bibliotek.

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg