Tydzień bibliotek” w Trzeciewnicy
17.05.2017 Jolanta Dąbrowska 628

Od 8 do 15 maja 2017 r. w bibliotece w Trzeciewnicy świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. To program, którego celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek, podniesienie autorytetu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką jak największej liczby społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmiało: „Biblioteka. Oczywiście!” Wzorem lat ubiegłych uczestniczyliśmy już w jego XIV edycji. W filii odbywały się lekcje biblioteczne z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy.

Ponieważ rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły, uczniowie klasy trzeciej poznali „Legendę o Wiśle” H. Zdzitowieckiej. Po jej wysłuchaniu odgadywali wiele szarad, zagadek i innych umysłowych plątaninek, by poprawnie rozwiązać test dotyczący prawidłowego określenia czasu i miejsca wydarzeń w legendzie oraz jej bohaterów. Następnie, wykorzystując różne źródła informacji (atlas, encyklopedia, przewodniki, Internet), wskazali różnicę między długością rzek Wisły i Odry.

„Baśnie” Andersena składały się na temat zajęć edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów klasy drugiej. Wprowadzenie stanowiło motto:

„Wśród najsmutniejszych bajek świata,
tych, które wszyscy dobrze znamy,
jest baśń, przy której można płakać,
ta o dziewczynce z zapałkami.”

Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące marzeń i pragnień bohaterki i odtwarzały treść baśni. Następnie na wykonanych serduszkach zredagowały życzenia dla Dziewczynki z zapałkami. Drugoklasiści zaprojektowali także okładkę do baśni „Brzydkie kaczątko”. Poznali znaczenie pojęć: autor, ilustrator, tłumacz, wydawca i okładka. Uczniowie wyszukiwali ukryte w wykreślance tytuły baśni, poprawnie zapisywali błędnie podane. Dzieci dowiedziały się również, że w książce A. Polewskiej pt „Bajkowe biografie” jest rozdział zatytułowany „Chłopiec z zapałkami. Bajka o Andersenie” poświęcony właśnie temu pisarzowi.

„Spotkanie z Franklinem” to tytuł zajęć z przedszkolakami. Dzieci wysłuchały bajki „Franklin chce mieć zwierzątko” oraz opowiadały o swoich pupilach. Dużo radości sprawiła im zabawa pt „Puzzle”.

O tym, że warto znać historię swojej miejscowości i regionu, ich walory turystyczno – krajoznawcze oraz wybitnych mieszkańców, przekonali się uczniowie klasy V podczas spotkania zatytułowanego „Podróż w przeszłość”. Na zajęciach wykorzystano książki: „Atlas Miasta i Gminy Nakło nad Notecią”, „Potulice, Ślesin i okolice”, „Słownik biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego frontu północnego (nadnoteckiego) 1918-1919”, „Ocalić od zapomnienia. Z dziejów Gumnowic, Karnówka, Suchar i Trzeciewnicy”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem rozpoznawali w publikacjach charakterystyczne miejsca i pomniki.

„O alfabecie, czyli zbiorze uporządkowanych literek” to spotkanie
z pierwszoklasistami. Dzieci już poznały wszystkie literki, a zatem bez trudu poradziły sobie z zagadkami. Uzupełniały także ustne rymowanki oraz ozdabiały pierwszą literkę swojego imienia. Na zakończenie zajęć bawiły się w bibliotecznego detektywa.

Z całą pewnością był to czas dobrze wykorzystany. Wszystkie wydarzenia skupiały się wokół książek i miłośników czytania, a przede wszystkim biblioteki. Przybliżyły uczestników zajęć do literatury oraz miejsc i ludzi, którzy są z nią związani.